Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Szara strefa a PKB - wyjaśnienie
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

24/07/2013 15:52:13

W związku z wprowadzającymi w błąd informacjami dotyczącymi wliczania do PKB dochodów m.in. z handlu narkotykami i prostytucji, jakie w tym tygodniu pojawiły się w polskich mediach, wyjaśniamy, iż nie ma nowych decyzji UE nakazujących uwzględnianie szarej strefy w obliczaniu PKB. Przepisy, na które powołują się niektóre polskie media, obowiązują od 20 lat.

  Szara strefa a PKB - wyjaśnienie

  Chodzi o Europejski System Rachunków Narodowych i Regionalnych (tzw. ESA), który służy do analizy sytuacji gospodarczej i statystycznego pomiaru wyników gospodarczych we wszystkich państwach o gospodarce rynkowej, między innymi w UE i Unii Gospodarczej i Walutowej.

  Dotychczas obowiązywał unijny system ESA 95, który jest całkowicie spójny z systemem ONZ zwanym SNA 93. Przywoływane w mediach rozporządzenie Komisji Europejskiej – tzw. ESA 2010 – nowelizuje europejski system rachunków tak, by pozostawał zgodny ze zaktualizowanym systemem ONZ (tzw. 2008 SNA).  

  Nowelizacja dotyczy przede wszystkim metodyki  i programu przesyłania danych, które wszystkie państwa członkowskie przekazują do Komisji Europejskiej. Dane muszą być porównywalne nie tylko w ramach UE, ale też w zestawieniu z danymi głównych partnerów gospodarczych UE.

  Znowelizowane rozporządzenie wylicza na czterdziestu stronach sektory działalności, które ujęte są w statystykach. Wśród nich uwzględniona jest też prostytucja i handel narkotykami. Ale to żadna nowość. Tzw. „przypadki graniczne”, między innymi działalność zakazaną przez prawo, zawierały już obowiązujące od dawna przepisy unijne i ONZ, również powszechnie dostępne i obowiązujące do niedawna rozporządzenie Rady z 25 czerwca 1996 r.

  Nowelizacja ESA 2010 nic w tym względzie nie zmienia.

  Ostatnia aktualizacja: 24/07/2013  |Początek strony