Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Debata o nowej Europie
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

11/05/2013 13:53:00

W Brukseli jest dziś trochę smutno. Po wiarę i nadzieję jeździ się teraz do Warszawy – mówił komisarz UE Janusz Lewandowski otwierając debatę na temat kryzysu, problemów młodych ludzi oraz przyszłości Europy „Europa Cafe”. Była to pierwsza w Polsce debata organizowana przez Komisję Europejską według tzw. metod partycypacyjnych. Dzięki temu każdy spośród ponad 150 uczestników mógł zabrać głos. Debatę „na żywo” transmitowaliśmy w internecie.

  Debata o nowej Europie

  Kilka minut po godz. 10.00 w sobotę 11 maja aula Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie zapełniła się w przeważającej większości młodymi ludźmi. To uczestnicy debaty „Europa Cafe” poświęconej problemom młodzieży w dzisiejszej Europie, wyzwaniom płynącym z obecnego kryzysu, a także kształtowi Unii Europejskiej, w jakiej chcielibyśmy żyć w przyszłości.

   

  
         
        jpeg - 426 KB [426 KB] 
         
        jpeg - 431 KB [431 KB]

   

  Spotkanie otworzyli: dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Ewa Synowiec oraz komisarz ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski. – Z tak dużym kryzysem, w tylu wymiarach, Europa jeszcze nie musiała sobie radzić – mówił komisarz. Janusz Lewandowski podkreślał, że szczególnym wyzwaniem jest dziś walka z bezrobociem, szczególnie wśród ludzi młodych. – Przez lata po obu stronach Atlantyku żyliśmy w przekonaniu, że pracujemy po to, aby kolejnym pokoleniom było lepiej. Dzisiaj ta wiara została poważnie nadwerężona.

   

  
         
        jpeg - 280 KB [280 KB] 
         
        jpeg - 411 KB [411 KB]
  
         
        jpeg - 257 KB [257 KB] 
         
        jpeg - 426 KB [426 KB]

   

  - Musimy się wzajemnie tolerować i słuchać – tak dyrektor Synowiec zachęcała do wzięcia udziału w dyskusji przygotowanej w innowacyjnej formule. Uczestnicy już przy wejściu na salę deklarowali o czym chcą debatować.

   

  Debata Europa Cafe

   

  Po części wstępnej moderator Michał Adamczyk (TVP) zaprosił wszystkich uczestników do wybranych wcześniej kręgów tematycznych:

  • Jaki kryzys?
  • Młodzi w Europie
  • Przyszłość Europy

  W tych ramach omawiano kolejne problemy m.in.:

  • Jakie są aktualne problemy Unii Europejskiej i jak sobie z nimi radzić?
  • Czy Polska powinna wchodzić do „klubu euro” w perspektywie 5-7 lat?
  • Na co przeznaczać pieniądze w UE?
  • Jakie szanse na rozwój daje młodym ludziom UE?
  • Czy bycie obywatelem UE ułatwia start na rynku pracy?
  • Młody Europejczyk – jak go widzicie?
  • Czy UE powinna się dalej rozszerzać?
  • Stany Zjednoczone Europy czy Europa ojczyzn?
  • Na jakie decyzje UE chcielibyście mieć wpływ?

   

  
         
        jpeg - 407 KB [407 KB] 
         
        jpeg - 421 KB [421 KB]
  
         
        jpeg - 406 KB [406 KB] 
         
        jpeg - 411 KB [411 KB]

   

  Każda mini-debata wartko toczyła się dzięki sprawnym moderatorkom, które na tablicy zapisywały zgłaszane problemy, a potem propozycje ich rozwiązywania. W jednej z grup aktywnie dyskutowały m.in. Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Anna Radwan, prezes Fundacji im. Roberta Schumana. W mini-debatach aktywnie uczestniczyła Henryka Mościcka-Dendys - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

  Komisarz Lewandowski dołączał do kolejnych grupy i na bieżąco komentował dla internautów omawiane zagadnienia. Jak zauważył, niemal wszyscy zwracali uwagę na niepewną przyszłość młodych ludzi w UE. – Czy niej jest tak, że wyrasta nam „stracone pokolenie”, które nigdy nie osiągnie statusu materialnego i społecznego swoich rodziców? – pytał red. Adamczyk. – To nie do końca dotyczy całej Europy. W zamożniejszych, zachodnich krajach Unii młodzi ludzi są często dobrze zabezpieczeni przez swoich rodziców – mają mieszkania, konta bankowe. W kraju takim jak Polska rzeczywiście może to wyglądać trochę inaczej – komentował komisarz Lewandowski.

  W ciągu niespełna godziny odbyły się trzy rundy debaty. Dźwięk gongu był znakiem, że czas na zmianę „stolika”. W ten sposób grupa debatująca do tej pory o kryzysie dołączała do dyskusji o przyszłości Europy. Taka „burza mózgów” przynosiła mnóstwo niekonwencjonalnych pomysłów i… sporo humoru.

  Po godzinie dyskutujący powrócili na swoje miejsca, aby wziąć udział w krótkim badaniu opinii – za pomocą elektronicznych terminali odpowiadano na trzy pytania:

  • Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że Europa wyjdzie z kryzysu silniejsza? – 54 proc. odpowiedzi TAK
  • Czy masz poczucie, że Twój głos jest słyszany na poziomie europejskim? – 70 proc. odpowiedzi NIE
  • Czy Twoim zdaniem politycy powinni częściej rozmawiać z obywatelami? – 97 proc. odpowiedzi TAK

   
      
     jpeg - 256 KB [256 KB]

   

  Debatę posumował Janusz Lewandowski. – To było niebanalne doświadczenie. (…) Dla mnie szczególnie cenne jest to, że z tych mini dyskusji można wyciągnąć ważny wniosek: młodzi ludzie nie oczekują pomocy jako takiej. Oni chcą pomocy, aby uzyskać samodzielność. To tak jak mówił kiedyś Lech Wałęsa: nie dawajmy ryby, dawajmy wędkę. Lewandowski prognozował także, że UE mimo wszystko uda się przezwyciężyć kryzys strefy euro. – Tu pasuje polskie przysłowie: co Cię nie zabije to Cię wzmocni – podsumował z humorem.

  Internauci uczestniczyli w „Europa Cafe” nie tylko dzięki transmisji on-line, ale również poprzez media społecznościowe – Facebook i Twitter. Wysoką jakość realizacji telewizyjnej zapewniła Agencja TVN. Organizatorem „Europa Cafe” w Warszawie było Przedstawicielstwo KE w Polsce.

   

  
         
        jpeg - 420 KB [420 KB] 
         
        jpeg - 336 KB [336 KB]

  Dodatkowe informacje:

  Debata "Europa Cafe" jest częścią debat na temat przyszłości Europy, odbywających się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Bierze w nich udział Viviane Reding - wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, a także poszczególni komisarze. 

  
         
        jpeg - 441 KB [441 KB] 
         
        jpeg - 431 KB [431 KB]

  Pełna lista debat jest dostępna tutaj.

  Nadchodzące miesiące i lata będą decydujące dla przyszłego rozwoju Unii Europejskiej. Od czasu wygłoszenia we wrześniu 2012 roku, orędzia o stanie Unii przez przewodniczącego Komisji José Barroso (SPEECH/12/596) rozpoczęła się na dobre debata na temat przyszłości Europy.

  Pod koniec ubiegłego roku Komisja przedstawiła plan działania na rzecz pogłębionej i rzeczywistej unii gospodarczej i walutowej (zob. IP/12/1272), któremu towarzyszyło sprawozdanie czterech przewodniczących     przewodniczącego Rady, Komisji, Eurogrupy i prezesa EBC. Przed europejskimi wyborami w 2014 r. Komisja przedłoży wnioski dotyczące unii politycznej.

  Komisja Europejska zainaugurowała w styczniu Europejski Rok Obywateli (IP/13/2) – rok poświęcony obywatelom i przysługującym im prawom. W 2013 r. przypadała dwudziesta rocznica ustanowienia obywatelstwa UE, wprowadzonego Traktatem z Maastricht w 1993 r.

  Poprzedza on również wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Przez cały rok w ramach dialogu obywatelskiego (spotkania na poziomie lokalnym) członkowie Komisji uczestniczą w debatach z obywatelami w całej Unii dotyczących ich oczekiwań co do przyszłości.

  Jaki będzie efekt tych spotkań?

  Jednym z głównych celów spotkań będzie przygotowanie gruntu pod wybory europejskie, które odbędą się w 2014 r. Głosy obywateli zebrane podczas spotkań pomogą Komisji w sporządzeniu planów przyszłej reformy UE.

   

  
         
        jpeg - 432 KB [432 KB]

   

  W międzyczasie Komisja Europejska stara się także usuwać przeszkody utrudniające życie obywatelom. W sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE z 2010 r. (zob. IP/10/1390 i MEMO/10/525) wymieniono 25 konkretnych działań mających na celu usunięcie przeszkód w korzystaniu z prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się na jej obszarze.

  Jednym z nich jest pogłębianie świadomości obywateli na temat ich statusu obywatela UE, przysługujących im praw oraz znaczenia tych praw w ich życiu codziennym.

  8 maja 2013 r. Komisja opublikowała drugie sprawozdanie na temat obywatelstwa UE, zawierające podsumowanie 25 działań nakreślonych w 2010 r. i przedstawiające 12 nowych konkretnych działań służących rozwiązaniu pozostałych problemów, z którymi wciąż borykają się obywatele UE.

  Kwestie poruszone w ramach konsultacji społecznych on-line i podczas spotkań zostaną uwzględnione w sprawozdaniu i wpłyną na kształt polityki Komisji w kwestii obywatelstwa.

  Zobacz też: Obywatelstwo w 12 krokach

   

  
      
     jpeg - 221 KB [221 KB]

  Więcej informacji:

   

  Ostatnia aktualizacja: 14/05/2013  |Początek strony