Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Postawili na aktywność
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

06/12/2012 14:30:54

Poznaliśmy laureatów konkursu nt. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej "BĄDŹMY aktywni RAZEM!", zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Najlepsze zespoły otrzymały atrakcyjne nagrody rzeczowe, zaś zdobywcy pierwszych miejsc już w lutym pojadą na wycieczkę do Brukseli. Zobacz, kto wygrał!

  Postawili na aktywność

  Uroczysta gala konkursowa rozpoczęła się kilka minut po godz. 10.00 w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Dziękujemy za Wasz wysiłek, za prace pisane sercem i wrażliwością – witał uczniów, ich opiekunów oraz jurorów konkursu Rafał Rudnicki, szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej.

  Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Ewa Synowiec wskazywała jak ważne jest, aby młodzi ludzie byli otwarci na to, co mają im do zaoferowania osoby starsze. – Z nimi można zrobić naprawdę wiele wspaniałych rzeczy. Pamiętajcie, że starość dotyczy nas wszystkich.

  Ewa Synowiec zachęcała młodzież, aby nadal tworzyła wspólne projekty z seniorami. – To mogą być Wasze babcie, wasi dziadkowie. Poprzez rozmowy z nimi można np. odtworzyć drzewo genealogiczne waszych rodzin. Ja żałuję, że nie zdołałam tego zrobić.

  Dyrektor Synowiec podkreśliła też, że gala konkursu „Bądźmy aktywni razem!” odbyła się 6 grudnia. – Mikołajki, poprzez postać tego starszego pana z białą brodą, to także symboliczne nawiązanie do dialogu międzypokoleniowego. Tego dnia wszyscy, ci młodzi i ci nieco starsi, znowu stajemy się trochę jak dzieci i czekamy na prezent od Świętego Mikołaja.

  Laureatom konkursu gratulowała także Stefania Wilkiel z Ministerstwa Edukacji Narodowej. – Dziękuję uczniom i nauczycielom przede wszystkim za to, że w swoich projektach wyszli poza szkolne schematy. MEN od początku jest patronem konkursów tematycznych dla uczniów organizowanych przez PKE w Polsce.

  
         
        jpeg - 752 KB [752 KB] 
         
        jpeg - 703 KB [703 KB]
  
         
        jpeg - 560 KB [560 KB] 
         
        jpeg - 727 KB [727 KB]

    

  - Wartością tego konkursu jest przede wszystkim to, że zmusza młodzież do prawdziwego działania – wskazywała z kolei Sylwia Żmijewska- Kwiręg  z Centrum Edukacji Obywatelskiej, partnera konkursu.

  Tomasz Bratek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji doceniał edukacyjną wartość wyzwań, jakie postawiono przed młodymi ludźmi. – Kiedyś, wcale nie tak dawno temu, rodziny były wielopokoleniowe i to było naturalne. Dzisiaj te więzy się rozluźniają. Chcemy pokazać, że warto je pielęgnować.

  
         
        jpeg - 639 KB [639 KB] 
         
        jpeg - 623 KB [623 KB]
  
         
        jpeg - 577 KB [577 KB] 
         
        jpeg - 720 KB [720 KB]

   

  Wyróżnienia w kategorii "szkoły gimnazjalne" zdobyli: Małgorzata Osek z Gimnazjum nr 19 w Lublinie (pod opieką Ewy Grodeckiej) , Gimnazjum Nr 1 w Jaworze (zespół w składzie: Kaja Stasiura, Angelika Stefaniak, Arleta Witke, pod opieką Lidii Struzik) oraz "Active Team" z Gimnazjum nr 4 im. Jana Kochanowskiego w Rybniku (w składzie Wiktoria Magiera, Emilia Tomaszewska, Olga Sawicka, pod opieką Marzenny Pańszczyk)

  Laureatami trzech pierwszych miejsc zostali:

  1. Zespół "As" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej (zespół w składzie: Anita Piotrowska, Martyna Szyszko ,Maria Żukiewicz, pod opieką Jolanty Chrulskiej)

  2. Zespół "Tańczący Mokrzeszów" z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym (Karolina Szczęsna, Patrycja Moś, Kamil Kondziarz, pod opieką Ewy Ślusarczyk)

  3. Sylwia Bryła z Gimnazjum nr 19 w Lublinie (pod opieką Ewy Grodeckiej)

  
         
        jpeg - 621 KB [621 KB] 
         
        jpeg - 610 KB [610 KB]
  
         
        jpeg - 553 KB [553 KB] 
         
        jpeg - 686 KB [686 KB]

   

  Wyróżnienia w kategorii "szkoły ponadgimnazjalne" przyznano zespołom:  z II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu, wskładzie Emilia Wilgucka, Aleksandra Skowronek, pod opieką Małgorzaty Wilguckiej, Zespół "Motyli wolontariat" z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 40 w Poznaniu, w składzie Michał Muszyński, Mateusz Chilewski (obaj nieobecni na gali), Marek Dolat oraz Jakub Mikołajczak, pod opieką Katarzyny Iwińskiej i Dominika Piotrowskiego oraz "AMA" z III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu, w składzie Agnieszka Kulawinek, Agnieszka Woźniak, Miłosz Marek pod opieką Beaty Góreckiej - Pęder.

  W kategorii szkoły ponadgimnazjalne zdobywcy trzech pierwszych miejsc to:

  1. "N&M" z III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu (w składzie: Natalia Kempińska i Marcin Kszczot, pod opieką p.Beaty Góreckiej - Pęder) 

  2. "Licealistki" z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie (w składzie: Milena Gomoła i Elżbieta Pawelec, pod opieką p. Urszuli Żurawskiej)

  3. "Rękodzielnicy" z III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kaliszu (w składzie: Melania Hofman, Zuzanna Mendera i Dawid Kęszycki, pod opieką p.Beaty Góreckiej - Pęder)

  
         
        jpeg - 600 KB [600 KB] 
         
        jpeg - 657 KB [657 KB]
  
         
        jpeg - 615 KB [615 KB] 
         
        jpeg - 700 KB [700 KB]

   

  Już po rozdaniu nagród, w drugiej części uroczystości z krótką prezentacją na temat działalności Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce wystąpił Rafał Rudnicki, Sylwia Żmijewska-Kwiręg omówiła  funkcjonowanie Centrum Edukacji Obywatelskiej natomiast Grzegorz Kucharyk przedstawił m.in. założenia programów wspieranych przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji .

  Nie zabrakło także czasu na pamiątkowe zdjęcia - poniżej - szkoły gimnazjalne...

  
      
     jpeg - 791 KB [791 KB]

   

  Szkoły ponadgimnazjalne

  
      
     jpeg - 974 KB [974 KB]

   

  Były również sesje w mniejszych grupach.

  
         
        jpeg - 561 KB [561 KB] 
         
        jpeg - 618 KB [618 KB]
  
         
        jpeg - 633 KB [633 KB] 
         
        jpeg - 682 KB [682 KB]
  
         
        jpeg - 693 KB [693 KB] 
         
        jpeg - 724 KB [724 KB]
  
         
        jpeg - 690 KB [690 KB] 
         
        jpeg - 583 KB [583 KB]

   

  Spośród 119 zgłoszeń nadesłanych na konkurs "BĄDŹMY aktywni RAZEM!", jury wyłoniło 10 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, 6 zespołów z każdej kategorii wiekowej przyjechało do Warszawy na uroczystą galę rozdania nagród.

  Jak to było w poprzednich latach?

  W ubiegłym roku nasz konkurs nazwaliśmy "Mój pierwszy krok w wolontariat". Chcieliśmy wyróżnić zarówno tych, którzy już zaangażowali się w wolontariat i mogli udzielić przydatnych rad początkującym, jak również osoby, które miały świetne pomysły jak zachęcić swoich kolegów i koleżanki, by przyłączyli się do pomagania innym. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy.

  W 2010 r. konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów! Edycja 2009 nosiła nazwę „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2008 r. konkurs "Europa Wielu Kultur" był związany z obchodzonym Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.

  Z kolei konkurs inauguracyjny (2007) stawiał pytanie: "Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?".

  Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:

  Mój pierwszy krok w wolontariat 

  Nie wykluczam

  Przybij piątkę!

  Europa Wielu Kultur

  Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?

   

  Ostatnia aktualizacja: 11/02/2013  |Początek strony