Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Bezpieczniej w aucie
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

31/10/2012 16:34:04

Systemy przypominające o zapięciu pasów, monitorowanie ciśnienia w oponach, łatwe mocowania fotelików dziecięcych – to nowe wymogi dotyczących rejestracji nowych samochodów. Dzięki temu kierowcy i pasażerowie będą podróżować bezpieczniej. Pomyślano również o ekologii – sygnalizatory zmiany biegów ułatwią bardziej oszczędną jazdę i ograniczą emisje spalin. Nowe przepisy obowiązują od 1 listopada.

  Bezpieczniej w aucie

  Wprowadzenia tych nowych funkcji wymaga Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa ogólnego, przyjęte w 2009 r. Jest to pojedynczy akt prawny, który zastąpił ponad 50 unijnych dyrektyw, nie obniżając przy tym żadnych norm bezpieczeństwa. Dzięki rozporządzeniu znacząco uproszczono europejskie przepisy dotyczące przemysłu motoryzacyjnego i zmniejszono obciążenia regulacyjne i administracyjne, z jakimi borykają się producenci samochodów.

  Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, powiedział: - Robimy wiele, żeby poprawić bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i wszystkich użytkowników dróg w Europie.Nowe przepisy znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa pojazdów, ponieważ zmniejszą prawdopodobieństwo wypadków i złagodzą skutki tych, których nie uda się uniknąć. Będzie to konkretne osiągnięcie na koncie Unii Europejskiej. Trzeba też pamiętać, że Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa ogólnego jest jednocześnie jednym z najszerzej zakrojonych uproszczeń naszego prawodawstwa - uchyla ono ponad 50 różnych dyrektyw i zastępuje je pojedynczym aktem prawnym.

  Bliższe informacje nt. przyjętego w 2009 r. Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa ogólnego zawiera komunikat IP/08/786.

  Co zmienią nowe przepisy?

  Wchodzące w życie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, które będą obowiązywać dla nowych typów pojazdów od 1 listopada 2012 r., znacząco wpłyną na bezpieczeństwo kierowców i pasażerów:

  • Siedzenie kierowcy będzie obowiązkowo wyposażane w urządzenie przypominająceo zapięciu pasów. Urządzenie to będzie przypominać kierowcy o obowiązku zapięcia pasa sygnałem wizualnym i dźwiękowym, który nie będzie się wyłączał po rozpoczęciu jazdy.
  • Samochody elektryczne będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego, które wykluczą możliwość porażenia prądem wskutek kontaktu z elementami pojazdu lub urządzeniami w komorze silnika.
  • Samochody będą musiały posiadać co najmniej dwa uchwyty do fotelików dziecięcychISOFIX, całkowicie zintegrowane z tylnymi siedzeniami. Uchwytów tych można używać z kompatybilnymi fotelikami dziecięcymi - zapewniają one większą stabilność fotelika i lepszą ochronę dziecka. Znacznie ułatwiają również montowanie fotelika w samochodzie.
  • Oprócz tego w samochodach będą musiały znajdować się nowe etykiety zawierające ostrzeżenie przed umieszczaniem dziecięcych urządzeń przytrzymujących, w których dziecko znajduje się tyłem do kierunku jazdy, na siedzeniach z włączonąprzednią poduszką powietrzną.
  • Tylne siedzenia dla pasażerów,za którymi znajduje się bagażnik, będą musiały być wystarczająco wytrzymałe, by zabezpieczyć pasażerów przed przemieszczającymi się przedmiotami z bagażnika w przypadku zderzenia czołowego. Dzięki temu mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że osoby znajdujące się w samochodzie zostaną w trakcie zderzenia uderzone przez przedmioty z bagażnika i odniosą wskutek tego obrażenia.
  • Koła samochodów osobowych będą musiały być obowiązkowo wyposażone w pokładowy system monitorowania ciśnienia w oponach, który będzie wykrywał spadek ciśnienia i informował o nim kierowcę. Znacznie zmniejszy to ryzyko pęknięcia opony, które może doprowadzić do poważnego wypadku z dachowaniem. Właściwe ciśnienie w oponach oznacza też krótszą drogę hamowania i mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie - niższe emisje.
  • Nowe typy samochodów osobowych będą również obowiązkowo wyposażane w sygnalizatory zmiany biegu, ułatwiające kierowcom bardziej oszczędną i ekologiczną jazdę.

   

  Dalsze kroki

  Wymienione wyżej środki bezpieczeństwa będą obowiązkowe dla nowych typów pojazdów (tj. pojazdów homologowanych po 1 listopada 2012 r.). Od 2014 r. wszystkie nowe pojazdy sprzedawane w UE będą musiały posiadać wymienione zabezpieczenia.

  Kontekst

  Dzięki podjęciu na poziomie unijnym, krajowym i lokalnym szeregu działań dotyczących zachowań kierowców oraz bezpieczeństwa pojazdów i infrastruktury drogowej udało się znacząco zmniejszyć liczbę wypadków drogowych. Osiągnięte rezultaty nadal nie są jednak wystarczające. Dlatego Komisja zaproponowała nowy cel: zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE o 50 proc. w stosunku do poziomu z 2010 r., który to cel miałby zostać osiągnięty do 2020 r. Wymienione tutaj środki służące poprawie technologii bezpieczeństwa pojazdów przyczynią się do jego realizacji.

  Ostatnia aktualizacja: 06/11/2012  |Początek strony