Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Maniek Wodny Maniak
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

22/05/2012 13:30:10

Czy podczas mycia zębów zakręcasz kran? Marnotrawienie wody to zły nawyk. I to nie tylko dlatego, że zwiększa Twoje wydatki. Oszczędzanie wody to główny temat opublikowanego właśnie filmu, który jest częścią kampanii "Generation Awake", zachęcającej Europejczyków do zmiany nawyków konsumpcyjnych. Bohaterem filmiku jest Maniek Wodny Maniak – neurotyczne wiaderko.

  Maniek Wodny Maniak

  Komisja Europejska zamieściła w internecie nowy film stanowiący część kampanii „Generation Awake!”, której celem jest ostrzeżenie konsumentów o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają niezrównoważone modele konsumpcji.

  W filmie występuje Maniek Wodny Maniak - neurotyczne wiaderko, które wypowiada się na temat nadmiernego zużycia wody. Film odsyła do wielojęzycznej strony internetowej Generation Awake, której zadaniem jest pobudzenie refleksji obywateli na temat ich nawyków konsumpcyjnych oraz pomoc w ich zmianie, tak aby ich styl życia stał się bardziej zrównoważony.

   

   

  W tym roku pojawią się także inne elementy kampanii, w tym nowa zakładka na stronie internetowej poświęcona tzw. śladowi wodnemu towarów – to informacja o ilości wody potrzebnej do wyprodukowania np. dżinsów, hamburgera czy piwa. We wrześniu 2012 r. ogłoszony zostanie konkurs otwarty na najlepszy film wideo, zaś wczesną jesienią odbędą się imprezy masowe, których celem będzie zmiana zachowania osób we Włoszech, Holandii, Rumunii i Hiszpanii.

  Kontekst

  „Generation Awake”jest prowadzoną przez Komisję Europejską kampanią dotyczącą efektywnego użytkowania zasobów. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat środowiskowych, gospodarczych, społecznych i indywidualnych skutków użytkowania zasobów w sposób niezgodny z zasadami zrównoważonej gospodarki oraz zmiana modeli konsumpcji i zachowania. Celem nadrzędnym zaś jest pomoc obywatelom w tworzeniu odpowiedzialnych zachowań konsumpcyjnych, które mają stać się nawykami.

  Od momentu jej uruchomienia w październiku 2011 r. stronę internetową kampanii, która jest dostępna w 23 językach UE, odwiedzono ponad 200 000 razy. Film wideo obejrzało ponad 1 mln osób, a stronę kampanii na Facebooku (www.facebook.com/generationawake) odwiedziło blisko 13 tys. osób.

  Kampania jest w szczególności kierowana do młodych mieszkańców miast i rodzin w całej Unii Europejskiej, nie tylko w celu pobudzenia świadomości społecznej na temat znaczenia efektywnego użytkowania zasobów, ale również aby zachęcić do zmiany nawyków.

  Dodatkowe informacje:

  Szczegółowe informacje na temat wielojęzycznej strony internetowej kampanii można znaleźć na: www.generationawake.eu

  Strona kampanii na Facebooku: www.facebook.com/generationawake

  Ostatnia aktualizacja: 24/05/2012  |Początek strony