Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Sieci w erze cyfrowej
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

24/04/2012 19:45:20

Już po raz czternasty przedstawiciele Sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej (CDE) w Polsce spotkali się w Warszawie 23 i 24 kwietnia 2012 r., by podsumować działania podejmowane w czasie polskiej prezydencji i zastanowić się nad kierunkami działań sieci w erze cyfrowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z planami Komisji Europejskiej zmierzającymi do ułatwienia wyszukiwania dokumentów w coraz liczniejszych zasobach elektronicznych.

  Sieci w erze cyfrowej

  Zjazd odbywający się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Punkcie Informacyjnym UE zbiegł się w czasie ze Światowym Dniem Książki przypadającym 23 kwietnia, w trakcie którego uczestnicy otrzymali publikację pt. "Sieci informacyjne Unii Europejskiej w Polsce" wydaną przez Uniwersytet Warszawski i Przedstawicielstwo Komisji  Europejskiej w Polsce.

   

  Pierwsza części konferencji poświęcona była doświadczeniom z polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska Prezydencja była bezprecedensowym przedsięwzięciem poprzedzonym kilkuletnimi przygotowaniami.

  Dyrektor Joanna Skoczek z Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślała: "Wyniki badań fokusowych przeprowadzonych na zlecenie MSZ wśród pracowników instytucji UE i środowisk polonijnych w Brukseli wskazują, że 75% z nich bardzo pozytywnie ocenia polską prezydencję". Ciekawą formułą okazała się współpraca z biznesem, który chętnie zaangażował się w prestiżowe przedsięwzięcie, dostarczając za darmo swoje produkty.

  Dyrektor Anna Tuz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawiła działania informacyjne w okresie polskiej prezydencji: "Ogromna rola przypadła mediom regionalnym i organizacjom pozarządowym, które najlepiej znają warunki lokalne i potrafią w kreatywny sposób komunikować polskiemu społeczeństwu, czym jest Prezydencja bez Prezydenta – mówiła.

  
         
        jpeg - 148 KB [148 KB] 
         
        jpeg - 175 KB [175 KB]

   

  W drugiej części konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z planami Komisji Europejskiej zmierzającymi do ułatwienia wyszukiwania dokumentów w coraz liczniejszych zasobach elektronicznych. Pani Carol Bream z Biblioteki Centralnej w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury przedstawiła szereg baz danych, takich jak Cordis, Pubsy, E-Justice Portal czy Rapid.

  Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Ewa Synowiec przypomniała priorytety komunikacyjne Komisji Europejskiej na 2012 rok, tj. walka z kryzysem i wzrost gospodarczy, sprawy obywatelskie i obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

  Odnosząc się do unijnej Strategii na rzecz wzrostu Europa 2020 Dyrektor Synowiec stwierdziła, że "w kontekście polskim warto zwrócić szczególną uwagę na problem bezrobocia strukturalnego, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Temu tematowi chcemy poświęcić jedną z naszych debat".

   

   

  
         
        jpeg - 224 KB [224 KB] 
         
        jpeg - 247 KB [247 KB]

   

  W nawiązaniu do priorytetów komunikacyjnych Rafał Rudnicki - szef wydziału informacji i komunikacji społecznej PKE w Polsce, zapoznał przedstawicieli sieci CDE z imprezami organizowanymi przez Przedstawicielstwo, z których największy entuzjazm uczestników wzbudziły planowane obchody Dnia Europy i udział Komisji Europejskiej w Paradzie Schumana. W jednym z namiotów tematycznych, promujących 50-lecie Wspólnej Polityki Rolnej stanie... sztuczna krowa.

  
         
        jpeg - 218 KB [218 KB] 
         
        jpeg - 203 KB [203 KB]

   

  Wśród wielu ciekawych inicjatyw Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie przedstawionych przez Krzysztof Malinowskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych znalazł się teatrzyk dla małych dzieci i ich rodziców "Bajkowa Europa" z opowieściami o państwach UE czy spotkania z przedstawicielami ambasad dla studentów pragnących wyjechać do krajów UE. 

  Przedstawiciele sieci CDE obejrzeli także prezentację, przygotowaną przez pracowników Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej.

  W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Co dalej z Centrami Dokumentacji Europejskiej w erze cyfrowej?” Naczelnik Ewa Zamiar z Ministerstwa Spraw Zagranicznych zachęcała CDE do ściślejszej współpracy z finansowanymi przez MSZ Regionalnymi Centrami Informacji Europejskiej" "RCIE liczą na wspólne promowanie konkursów i wydarzeń kulturalnych, wymianę konsultantów" – mówiła. 

  
         
        jpeg - 212 KB [212 KB]

   

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników, ośrodki chciałyby uzyskać bezpłatny dostęp do zasobów elektronicznych europejskich uczelni (np. ESO z Uniwersytetu w Cardiff) oraz odbyć specjalistyczne szkolenia (np. z bazy danych Eurostat).

  Dyskutowano także nad stosowaniem nowych form kontaktu z klientem, np. poprzez obecność Centrów Dokumentacji Europejskiej na Facebooku, tak jak to ma miejsce w przypadku Biblioteki Europejskiej MSZ.

  Ostatnia aktualizacja: 25/04/2012  |Początek strony