Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
UE i Chiny zacieśniają współpracę
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

24/10/2011 16:44:45

Unia Europejska i Chiny zacieśnią współpracę w kwestiach związanych z edukacją, kulturą, młodzieżą, badaniami naukowymi i wielojęzycznością. Przed końcem tego roku zostaną oficjalnie ogłoszone podstawy nowych ram współpracy. Nowy „międzyludzki” dialog między UE a Chinami ma na celu pogłębienie zrozumienia i wzajemnego zaufania między dwoma strategicznymi partnerami.

  UE i Chiny zacieśniają współpracę

  Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, przebywa z wizytą w Pekinie, aby sfinalizować plany rozpoczęcia „międzyludzkiego” dialogu w tych dziedzinach. Jego celem jest pogłębienie zrozumienia i wzajemnego zaufania przez wspieranie wymiany między dwoma strategicznymi partnerami. Komisarz Vassiliou spotka się ze swoją odpowiedniczką w chińskim rządzie, radcą stanu Liu Yandong, aby przygotować podstawy nowych ram współpracy, które zostaną oficjalnie ogłoszone przed końcem tego roku. Podczas swojej wizyty komisarz odbędzie też rozmowy z ministrem kultury Cai Wu oraz wiceministrem edukacji Hao Pingiem. Przewodniczyć będzie ponadto trzem ważnym wydarzeniom – uroczystości zakończenia Roku Młodzieży UE-Chiny pt. „Obóz przyszłości” (24 października), otwarciu festiwalu filmowego UE (26 października) oraz drugiemu Forum kulturalnemu wysokiego szczebla UE-Chiny (27 października), poświęconemu dyskusji na temat kulturowych skutków urbanizacji.

  Ten nowy filar współpracy pogłębi relacje między Unią a Chinami i otworzy przestrzeń do dialogu w wielu różnych kwestiach, przynosząc wymierne korzyści zarówno europejskim, jak i chińskim obywatelom. Będzie to bardzo ważny krok w kierunku umocnienia stosunków UE z Chinami – stwierdziła komisarz Vassiliou.

  Nowy „międzyludzki” dialog wysokiego szczebla między UE a Chinami stanowić będzie „trzeci filar” w stosunkach między tymi dwoma partnerami i kontynuację wcześniejszych porozumień o współpracy – dialogu wysokiego szczebla w dziedzinie gospodarki i handlu („pierwszy filar”) oraz strategicznego dialogu wysokiego szczebla („drugi filar”). Dialog „międzyludzki” będzie miał taki sam status, jak inne porozumienia, a także elastyczną strukturę o niewielkich skutkach finansowych. Pierwsze formalne spotkanie w ramach tego dialogu odbędzie się w 2012 r.

  Zaplanowano już konkretne działania, takie jak powołanie rady ds. szkolnictwa wyższego UE-Chiny oraz uruchomienie wspólnych programów stypendialnych umożliwiających studentom i nauczycielom z UE i Chin podejmowanie nauki na terytorium drugiej strony. Obaj partnerzy opracują także wspólną strategię i program na Rok Dialogu Międzykulturowego UE-Chiny 2012, który ma na celu pogłębienie wzajemnego zrozumienia i dialogu.

  Informacje podstawowe

  Współpraca UE i Chin w dziedzinie kształcenia, szkolenia, kultury, badań naukowych, młodzieży i wielojęzyczności w ostatnim dziesięcioleciu rozwijała się bardzo szybko.

  Ponad 2 tys. chińskich studentów skorzystało ze stypendiów Erasmus Mundus, aby przyjechać na studia do UE, natomiast do Chin wyjechało 200 europejskich studentów.

  Od 2007 r. przyznano też dofinansowanie w ramach działań Marie Curie na prowadzenie pracy naukowej za granicą dla 550 chińskich naukowców, zaangażowanych zarówno w duże międzynarodowe projekty badawcze (o łącznej wartości 314 mln EUR), jak i mniejsze przedsięwzięcia (o wartości 3,8 mln EUR). Ponad 60 chińskich uczelni bierze udział w programach wymiany z UE.

  Rząd Chin oferuje wsparcie dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz studentów z UE, którzy chcą się uczyć języka chińskiego w ramach projektu wymiany językowej między Chinami a UE. Wkrótce zostanie uruchomiony nowy wspólny program stypendialny, aby zapewnić większą równowagę i wzajemność pod względem liczby osób uczestniczących w wymianie.

  Dzięki unijnemu dofinansowaniu w ostatnich latach otwarto unijno-chińskie wyższe szkoły biznesu, prawa i energii odnawialnej. Chińsko-europejska międzynarodowa szkoła biznesu (CEIBS), założona w połowie lat 90-tych w Szanghaju, otrzymała 33 mln EUR i zajmuje 30. miejsce w światowym rankingu uczelni według Financial Times.

  Rok Młodzieży UE-Chiny 2011

  W ramach Roku Młodzieży w Chinach i UE zorganizowano siedem imprez przewodnich. Ponadto w maju w Brukseli odbył się Europejski Tydzień Młodzieży, w czerwcu w Pekinie i Xi'an – Forum młodzieży na temat zrównoważonego rozwoju, w sierpniu w Shenzhen – Unijno-chińskie forum młodzieży na temat uczestnictwa, a we wrześniu w Brukseli – unijno-chiński „most wolontariuszy”. Setki przedstawicieli europejskiej i chińskiej młodzieży wzięło udział w 23 projektach z udziałem organizacji młodzieżowych z UE. Chiny zaś otrzymały ponad 2 mln EUR wsparcia z programu „Młodzież w działaniu”. Środki te przeznaczono na projekty, w których uczestniczyły 33 chińskie organizacje, 14 miast i 7 prowincji. W sumie znakiem firmowym Roku Młodzieży opatrzono setki projektów, imprez, działań i różnych inicjatyw.

  Festiwal filmów UE

  Komisarz Androulla Vassiliou dokona otwarcia festiwalu 26 października, a pokaz filmów zainauguruje polski thriller pt. „Tricks” w reżyserii Jana Hryniaka. Podczas festiwalu pokazanych zostanie 26 filmów z 24 państw członkowskich UE.

  Z potwierdzonych tytułów w programie znalazły się: Die unabsichtliche Entführung der Frau Elfriede Ott (Niezamierzone porwanie Elfriedy Ott – Austria), Les Barons (Belgia), Svetat E Golyam I Spasenie Debne Otvsyakade (Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem – Bułgaria), Apo Thavma (Cudem – Cypr), Kuky Se Vrací (Kuki powraca – Czechy), Kærestesorger (Cierpienia młodych serc – Dania), Kormoranid Ehk Nahkpükse Ei Pesta (Farts of Fury” – Estonia), Maata Meren Alla (Na dnie morza – Finlandia), Des Hommes Et Des Dieux (Ludzie Boga – Francja), L’Accordeur (Stroiciel fortepianów – Francja), Krabat (Uczeń czarnoksiężnika – Niemcy), O 7os Ilios Tou Erota (Siódme słońce miłości – Grecja), Puskás (Węgry), His & Hers (Jego & Jej – Irlandia), 20 sigarette (20 papierosów – Włochy), Duburys (Wir – Litwa), Schemer (Zmierzch – Holandia), A bela e o paparazzo (Piękna i paparazzo – Portugalia), A Drogaria (Drogeria – Portugalia), Pokoj v dusi (Spokój w duszy – Słowacja), Piran Pirano (Słowenia), Camino (Hiszpania), Miss Kicki (Szwecja), Music For One Apartment And Six Drummers (Muzyka na jeden lokal i sześć perkusji – Szwecja). Pokazane zostaną także filmy z Wielkiej Brytanii i Malty.

  Festiwal potrwa do końca listopada, a filmy będą wyświetlane w trzech chińskich miastach – Pekinie, Chengdu i Shenzhen.

  Jednym z celów wizyty komisarz Vassiliou w Chinach jest to, aby w Europie pokazywano więcej chińskich filmów, a do Chin trafiało więcej filmów europejskich.

  Międzynarodowa współpraca w sektorze audiowizualnym otrzymuje wsparcie z programu MEDIA Mundus. Dzięki niemu twórcy filmowi z UE mają szansę nawiązywania sieci współpracy z partnerami w Chinach.
  Ostatnia aktualizacja: 26/10/2011  |Początek strony