Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

28/09/2016

Polski plan wspierania wysoko wydajnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej stanowi pomoc państwa, ale jest zgodny z unijnymi przepisami – uznała Komisja Europejska. Podkreślono, że program przyczynia się do zwiększenia efektywności pozyskiwania energii. Plan będzie realizowany do 2018 r., a jego roczny budżet wynosi ponad 1 mld zł (232 mln euro).

Kategoria:
Energia i zasoby naturalne
steffen_moeller_widok
28/09/2016

Przygoda z nauką języków obcych może czasem zacząć się niespodziewanie. O tym, jak zaczął naukę języka polskiego, jakie trudności napotkał i jak sobie z nimi poradził opowiedział na spotkaniu „Z Widokiem na język obcy” Steffen Möller. Wydarzenie odbyło się 26 września w ramach Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
28/09/2016

Obowiązkowy rejestr grup interesu, który objąłby wszystkie instytucje UE – Parlament Europejski, Radę i KE – to propozycja Komisja, która ma zapewnić przejrzystość stanowienia prawa. - Proponujemy prostą zasadę: nie ma spotkań z politykami i wysokimi urzędnikami bez wcześniejszej rejestracji – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
27/09/2016

Po roku pracy unijna grupa wysokiego szczebla przedstawia swoje zalecenia, aby ułatwić firmom dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Eksperci zalecają m.in. uproszczenia przy zwrocie wydatków, wprowadzenie zasad e-administracji (jak najmniej papierowych dokumentów), łączenie źródeł finansowania oraz ujednolicenie procedur. 

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
26/09/2016

Gra w Krakowie za nami, gra w Katowicach nadal przed nami. W sobotę 24 września w Krakowie w grze „Królewskie słowa. Koreczki w zalewie” udział wzięło niemalże 300 osób, które rywalizowały ze sobą tworząc 60 drużyn. Najlepsza okazała się czteroosobowa rodzina występująca jako drużyna "Skrzydlate arbuzy", zdobywając nie tylko główną nagrodę, ale również… rękę księżniczki Verbantii. 

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
23/09/2016

W 2015 r. unijne organy celne przejęły pięć milionów podrobionych przedmiotów więcej niż w roku poprzednim – wynika danych Komisji Europejskiej. W sumie na granicach zewnętrznych UE zatrzymano ponad 40 mln wyrobów, co do których zachodzi podejrzenie naruszenia prawa własności intelektualnej - ich wartość to około 650 mln euro.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
22/09/2016

Coraz bliżej końca opłat roamingowych w UE - Komisja Europejska ustaliła nowe zasady, które pozwolą osobom podróżującym po Unii na korzystanie ze smartfonów na takich samych warunkach jak w swoim kraju. Zaproponowane rozwiązania zabezpieczają też operatorów przed ewentualnymi nadużyciami. - Od 15 czerwca 2017 r. osoby okresowo podróżujące po UE nie będą płacić opłat roamingowych - zapewnia komisarz Günther H. Oettinger.

Kategoria:
Nauka i technologie
21/09/2016

Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych – już po raz piętnasty ten unijny "znak jakości" odebrały europejskie placówki i organizacje edukacyjne. W Polsce nagrodzono m.in. projekt zdalnego nauczania zaniedbanych dzieci w Zambii oraz Instytut Goethego, który od lat uczy i upowszechnia język niemiecki. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 19 września w Ministerstwie Edukacji Narodowej. 

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
21/09/2016

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, które za niespełna dwa lata będzie stosowane w całej UE, było tematem spotkania ekspertów KE z przedstawicielami polskiej administracji publicznej, stowarzyszeń przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego. Unijna reforma danych osobowych była przygotowywana od 2012 r. i nakłada wymóg dostosowania przepisów krajowych do standardów unijnych.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
21/09/2016

- Polskie rolnictwo, jeśli chodzi o rynki zewnętrzne, radzi sobie bardzo dobrze. W ostatnich 10 latach, a nawet od roku 2004 eksport polskiej żywności na rynki poza Polską wzrósł sześciokrotnie – mówił w Warszawie Jerzy Plewa. Szef Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich przedstawił sejmowym komisjom rolnictwa oraz ds. UE informacje na temat negocjowanej między UE i USA umowy o wolnym handlu (TTIP) w kontekście sektora rolniczego.

Kategoria:
Rolnictwo

Pages