Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

23/08/2017

Z okazji obchodzonego 23 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans i komisarz Vera Jourová wydali oświadczenie.

18/08/2017

Zdecydowanie potępiamy ten niesprowokowany atak, który nastąpił zaledwie 24 godziny po horrorze, do jakiego doszło w Hiszpanii. – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po ataku nożownika, do którego doszło po południu w piątek w fińskim Turku. W wyniku ataku zginęły 2 osoby a 8 zostało rannych. Dzień wcześniej, w centrum Barcelony rozpędzony furgon wjechał w ludzi spacerujących promenadą Las Ramblas, zabijając 14 osób i raniąc ponad 130.

17/08/2017

Pierwsi wolontariusze Europejskiego Korpus Solidarności przybyli do Nursji we Włoszech, aby pomagać w odbudowie regionów dotkniętych w ubiegłym roku trzęsieniem ziemi. - Ich zaangażowanie przy odbudowie bazyliki Św. Benedykta to symboliczny pomost między przeszłością Europy i jej przyszłością i ważny wkład w nadchodzący Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

16/08/2017

Jak uczynić unijny łańcuch dostaw żywności bardziej sprawiedliwym? – to temat rozpoczynających się właśnie konsultacji publicznych w ramach UE. - Rolnicy są pierwszym ogniwem w łańcuchu, bez nich nie mielibyśmy żywności do przetwarzania, sprzedaży i konsumpcji. Zaobserwowaliśmy jednak, że są oni często najsłabszym ogniwem – komentował komisarz Phil Hogan. Internetowe konsultacje potrwają do 17 listopada. 

Kategoria:
Rolnictwo
16/08/2017

94 mln euro z Funduszu Spójności zostanie zainwestowane w prace związane z termomodernizacją 187 budynków publicznych należących do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na terenie całej Polski. Unowocześnione budynki, z których niemal połowa znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, to siedziby państwowych uczelni artystycznych.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
14/08/2017

Jakie scenariusze opisane w Białej księdze w sprawie przyszłości Europy mogą uzyskać największe poparcie wśród Polaków? Jak przedstawia się nastawienie społeczeństwa do przyszłości Polski w Unii Europejskiej? W kolejnym artykule cyklu "Europa okiem eksperta" dr Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz* przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie ponad trzystu studentów uczelni z całej Polski, które zestawia z badaniem CBOS.

Kategoria:
Biała księga – przyszłość Europy, Europa okiem eksperta
10/08/2017

Komisja Europejska prosi polskie władze o dialog w sprawie zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, jaki przywraca nowa ustawa emerytalna. List w tej sprawie przesłali do Warszawy komisarze Vĕra Jourová i Marianne Thyssen. Wcześniej KE zwróciła Polsce uwagę na podobne, dyskryminujące przepisy zawarte we właśnie opublikowanej Ustawie o ustroju sądów powszechnych

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
10/08/2017

10 lat od rozpoczęcia kryzysu finansowego na świecie do Europy powraca ożywienie. Dzięki zdecydowanym działaniom UE gospodarka wspólnoty rozwija się piąty rok z rzędu, stopa bezrobocia jest najniższa od 2008 r., rosną również inwestycje. - Musimy wykorzystać ten korzystny trend, aby ukończyć reformę naszej unii gospodarczej i walutowej – mówi komisarz Pierre Moscovici.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
04/08/2017

Jak bardzo obywatelska jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? Po pięciu latach funkcjonowania EIO Agata B. Capik* w ramach naszego cyklu "Europa okiem eskperta" analizuje zarówno mechanizm zgłaszania społecznych inicjatyw w zakresie wspólnotowego prawa jak i obszarów tematycznych, jakich dotyczyły zaproponowane dotychczas wnioski.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
02/08/2017

Rok po brytyjskim referendum coraz więcej obywateli UE optymistycznie postrzega przyszłość Unii Europejskiej. Europejczycy w większości pozytywnie oceniają stan krajowych gospodarek – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Po raz pierwszy terroryzm jest postrzegany jako największe wyzwanie dla UE – na drugim miejscu znalazła się imigracja.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages