Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

07/12/2016

100 tys. młodych wolontariuszy – tyle do 2020 r. ma liczyć Europejski Korpus Solidarności. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma angażować Europejczyków w wieku 18-30 lat w projekty pomocowe w sytuacjach nadzwyczajnych na terenie całej wspólnoty. Jednocześnie będzie to okazja zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dziś rusza portal rejestracyjny dla ochotników.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
07/12/2016

Ponad 30 przedstawicieli organizacji młodzieżowych uczestniczyło w polskiej inauguracji Europejskiego Korpusu Solidarności. Spotkanie odbyło się w Punkcie Informacji UE w Warszawie. Korpus to inicjatywa KE skierowana do młodych ludzi z całej Europy, którzy – na zasadzie wolontariatu lub stażu zawodowego – będą mogli zaangażować się w pomoc społecznościom w sytuacjach nadzwyczajnych.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
05/12/2016

Kształcenie i szkolenie zawodowe sprawia, że młodzi ludzie szybciej znajdują zatrudnienie – mówiła komisarz Marianne Thyssen inaugurując pierwszy Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych (5-9 grudnia). Jego celem jest zachęcenie ludzi do odkrywania, wykorzystywania i doskonalenia swoich talentów i umiejętności. Z tej okazji w całej Europie zaplanowano ponad 650 imprez – konferencji, warsztatów i "dni otwartych". 

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
01/12/2016

Nowe przepisy o VAT od sprzedaży towarów i usług w internecie, prostsze regulacje w przypadku mikroprzedsiębiorstw i start-upów, jednakowe zasady opodatkowania e-książek, e-gazet i ich drukowanych odpowiedników – to główne zmiany mające ostatecznie "odblokować" europejski e-handel. Ma również zniknąć zapis mówiący, że małe przesyłki o wartości mniejszej niż 22 euro są zwolnione z VAT.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
30/11/2016

Mechanizmy zapewniające dostawy energii elektrycznej nie mogą otwierać furtki dla dotowania wybranych technologii np. paliw kopalnych – ocenia KE w sprawozdaniu z badania sektorowego. Chodzi o ustalenie, czy kraje członkowskie nie stosują nieuzasadnionej pomocy naruszającej zasady konkurencji. Badanie dotyczyło mechanizmów wynagradzania producentów energii elektrycznej za gotowość dostaw w razie potrzeby.

Kategoria:
Energia i zasoby naturalne
30/11/2016

Efektywność energetyczna jako priorytet, osiągnięcie pozycji lidera na polu energii odnawialnej oraz zapewnienie uczciwego traktowania konsumentów – to cele pakietu dotyczącego rozwoju rynku energii w Europie. KE zaproponowała rozwiązania, które pozwolą utrzymać konkurencyjność Unii Europejskiej w czasach, gdy przejście na czystą energię zmienia obraz globalnej energetyki.

Kategoria:
Energia i zasoby naturalne
30/11/2016

Komisja Europejska proponuje utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony oraz inne działania, aby zwiększyć efektywność wydatków państw członkowskich na stworzenie wspólnych zdolności obronnych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli europejskich oraz wspieranie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej bazy przemysłowej.

Kategoria:
Polityka europejska
29/11/2016

Unię Europejską i państwa Bałkanów Zachodnich łączy współpraca oraz wspólne wartości i wyzwania, a więc więcej niż tylko rozszerzenie UE – mówiła Federika Mogherini po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich, które odbyło się we wtorek w Warszawie.

Kategoria:
Polityka europejska
29/11/2016

Projekty zatwierdzone ramach EFIS uruchomią około 154 mld euro na inwestycje w 27 państwach członkowskich i będą stanowić wsparcie dla prawie 380 tys. firm – mówi wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen podsumowując dwa lata Planu Inwestycyjnego dla Europy. Komisja, uwzględniając trzy oceny planu, zwróciła się do PE i państw członkowskich o jak najszybsze przyjęcie wniosku o przedłużenie jego trwania do 2020 r. 

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
29/11/2016

Panel dyskusyjny, specjalna kategoria filmowa oraz konkurs fotograficzny - to wszystko miało miejsce w zeszły weekend w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc, któremu partnerowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (PKE). W sobotę dyskutowaliśmy o tym "Czy Europa radzi sobie z kryzysem uchodźczym", a podczas gali finałowej w niedzielę PKE przyznało nagrodę za najlepszy film w kategorii "Różne twarze migracji" oraz za najlepsze zdjęcie w kategorii "Moja Polska – codzienność migrantów i uchodźców". Dziękujemy wszystkim za udział w debacie i gratulujemy zwycięzcom konkursów!

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież

Pages