Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

16/02/2017

Dzięki modernizacji z funduszy unijnych linii kolejowej Warszawa-Lublin czas przejazdu pomiędzy dwoma miastami skróci się o 45 minut. Realizacja tego projektu ma również na celu odciążenie zakorkowanych przedmieść Warszawy, zachęcając mieszkańców miasta do przesiadania się z samochodów do nowoczesnej i szybkiej komunikacji podmiejskiej i miejskiej, aby zwiększyć jakość życia w mieście.

Kategoria:
Transport i podróżowanie
15/02/2017

Komisja Europejska wezwała dzisiaj Polskę do wdrożenia dwóch unijnych dyrektyw z obszaru stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych. Chodzi o przepisy dotyczące badania sprawozdań finansowych oraz o przepisy dotyczące osób zgłaszających przypadki naruszeń rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku. Jeżeli Polska nie podejmie działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawy mogą trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kategoria:
Polityka europejska
15/02/2017

Parlament Europejski głosował dzisiaj za przyjęciem kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą, zamykając tym samym proces ratyfikacji tej umowy na poziomie UE. CETA stworzy nowe możliwości dla unijnych firm poprzez zwiększenie wymiany handlowej i zacieśnienie stosunków gospodarczych. Ułatwi prowadzenie interesów z Kanadą, zniesie cła, znacznie poprawi dostęp do zamówień publicznych. Korzyści odniosą w szczególności MŚP, dzięki wyeliminowaniu wymogu podwójnego testowania.

Kategoria:
Polityka europejska
13/02/2017

Do Europy dociera zaledwie 6 procent imigrantów w skali globalnej. Jak bardzo uzasadniony jest, zatem strach Europejczyków i niechęć wobec uchodźców, obecna w debacie publicznej? Kolejne spotkanie z cyklu z Widokiem na Europę, które odbyło się 9 lutego 2017 roku w Domu Europy we Wrocławiu, dotyczyło bezpieczeństwa – zarówno Europejczyków, jak i Unii Europejskiej. Rozmawiano także nowej roli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej FRONTEX oraz o Europejskim programie w zakresie migracji. 

Kategoria:
Polityka europejska, Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
13/02/2017

W minionym roku gospodarka europejska okazała się odporna na światowe wyzwania, co pozwala zakładać, że w bieżącym i przyszłym roku utrzyma się ożywienie koniunktury: po raz pierwszy od prawie dziesięciu lat przewiduje się wzrost wszystkich gospodarek państw członkowskich UE w całym okresie prognozowania (w roku 2016, 2017 i 2018). Perspektywom tym towarzyszy jednak większa niż zazwyczaj niepewność.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
13/02/2017

Europejski Bank Inwestycyjny sfinansuje budowę 1300 dostępnych cenowo lokali mieszkalnych w Poznaniu w ramach Planu inwestycyjnego dla Europy. Zapewni to dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej umożliwiającej zakup mieszkania na wolnym rynku.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
10/02/2017

Polityka zagraniczna, w tym przed wszystkim przyszłość relacji między Brukselą a Waszyngtonem zdominowała spotkanie w formule Chatham House, jakie odbyło się 10 lutego br. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Gościem debaty w ramach cyklu Europa – co dalej? był Alfredo Conte, Dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych oraz główny autor Globalnej Strategii Unii Europejskiej w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. 

Kategoria:
Polityka europejska
09/02/2017

Mroczna i brutalnie realistyczna powieść historyczna „Prorocy znad Fiordu Wieczności”, o misjonarzu udającym się pod koniec XVIII wieku na kolonizowaną przez Duńczyków Grenlandię, wzbudziła ogromne zainteresowanie w Skandynawii i całej Europie. Książka otrzymała m.in. nagrodę Rady Nordyckiej i przetłumaczona została na 25 języków. We wtorek 7 lutego goście saloniku literackiego "Literatura na Jasnej" mieli okazję spotkać się z autorem tej fascynującej powieści.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
08/02/2017

Punkt kontaktowy „Europa dla obywateli” poszukuje pracownika na stanowisko asystenta lub specjalisty ds. merytorycznych - w zależności od doświadczenia zaakceptowanego kandydata. Zgłoszenia można nadsyłać do piątku 24 lutego. „Europa dla obywateli” to program UE wspierający organizacje non-profit w realizacji projektów związanych z tematyką obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne
08/02/2017

1 mld euro w celu zwiększenia inwestycji prywatnych w europejską infrastrukturę transportową – to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej. Chodzi o połączenie potencjału instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) z innymi źródłami finansowania, w tym z Europejskim Funduszem na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). - Mobilność w przyszłości musi być czysta, połączona i konkurencyjna, i wymagać będzie nowych sposobów finansowania – mówi wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič.

Kategoria:
Transport i podróżowanie

Pages