Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

CETA
20/09/2017

W czwartek 21 września tymczasowo wchodzi w życie kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między UE a Kanadą. - W znacznym stopniu wzmacnia ona nasze stosunki z Kanadą, partnerem strategicznym i sprzymierzeńcem, z którym mamy głębokie więzi historyczne i kulturowe – podkreśla komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. CETA w pełni i ostatecznie wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Dane powszechnie dostępne
19/09/2017

- Aby Europa mogła odnieść sukces w nowej erze gospodarki cyfrowej, konieczne są solidne i przewidywalne zasady dotyczące przepływu danych – mówiła komisarz Mariya Gabriel prezentując nową strategię KE w zakresie danych nieosobowych. Dzięki nowym regulacjom firmy będą miały możliwość m.in. przenoszenia wewnętrznych zasobów informatycznych do tańszych lokalizacji.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Bezpieczna cyfrowa Europa
19/09/2017

Powołanie agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego to jeden z elementów strategii UE mającej pomóc w odpieraniu ataków hakerskich. W zakresie cyberbezpieczeństwa Komisja Europejska zamierza również ścislej współpracować z NATO. Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku w Europie codziennie dochodziło do ponad 4 tys. ataków z użyciem wrogiego oprogramowania.

Kategoria:
Polityka europejska
Wsparcie dla hodowców świń
19/09/2017

9,3 mln euro – to wsparcie, jakie trafi do hodowców trzody chlewnej, którzy będą musieli zakończyć działalność w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Decyzja Komisji Europejskiej dotyczy hodowców z Polski, posiadających nie więcej niż 50 świń lub prosiąt i prowadzących hodowlę na obszarach o wysokim poziomie ryzyka wystąpienia tej jednej z najbardziej zakaźnych chorób u świń.

Kategoria:
Rolnictwo
Elżbieta Bieńkowska
18/09/2017

- Wiele branż przemysłu europejskiego znajduje się w punkcie zwrotnym – mówiła komisarz Elżbieta Bieńkowska prezentując kompleksową strategię przemysłową Komisji Europejskiej. Przewiduje ona m.in. podniesie bezpieczeństwa cyfrowego, swobodę przepływu danych nieosobowych, kolejne działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym oraz usprawnienie zamówień publicznych.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Jean-Claude Juncker
15/09/2017

- Unia musi zrobić ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o demokrację – mówił w Orędziu o stanie Unii 2017 Jean-Claude Juncker. Przewodniczący KE zapowiedział m.in. reformę inicjatywy obywatelskiej i zasad finansowania partii politycznych. Dzięki zmianom zawartym w pakiecie demokratycznym m.in. dodatkowe 10 mln młodych Europejczyków będzie mogło zabrać głos i pomóc kształtować program polityczny UE.

Kategoria:
Polityka europejska
SOTEU
15/09/2017

Jak co roku Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Junkcer wygłosił Orędzie o Stanie Unii. W swoim przemówieniu Przewodniczący omówił obecną sytuację polityczno-gospodarczą i podsumował działania UE w roku ubiegłym, a także przedstawił priorytety na nadchodzący rok. Transmisja na żywo Orędzia połączona z debatą specjalistów i publiczności odbyła się także w Domu Europy we Wrocławiu. 

 

Kategoria:
Biała księga – przyszłość Europy, Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
Jean-Claude Juncker
14/09/2017

Przy okazji Orędzia o stanie Unii 2017 r. przewodniczący Jean-Claude Juncker ogłosił nowy kodeks postępowania dla członków Komisji Europejskiej. Uaktualnione zasady wyznaczają nowe standardy etyczne w Europie. Chodzi m.in. o zapobieganie konfliktom interesu, przejrzystość finansową, działalność po zakończeniu kadencji oraz ewentualny star w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kategoria:
Polityka europejska
Handel wolny i sprawiedliwy
14/09/2017

Rozpoczęcie negocjacji w sprawie umów o wolnym handlu z Australią i Nową Zelandią, utworzenie wielostronnego trybunału rozstrzygającego spory inwestycyjne – to niektóre elementy pakietu handlowego KE na rzecz zrównoważonej i postępowej polityki w tym segmencie gospodarki. – Nasze wnioski pokazują determinację, by polityka handlowa UE była jak najbardziej otwarta i pluralistyczna – mówi komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Inwestycje pod lupą Komisji
14/09/2017

Zgodnie z zapowiedziami zawartymi w Orędziu o stanie Unii w 2017 KE prezentuje pakiet dotyczący handlu, w którym zawarto ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. - UE jest jednym z najbardziej otwartych systemów inwestycyjnych na świecie. Jednak w niektórych przypadkach przejęcia przez firmy zagraniczne mogą szkodzić naszym interesom – podkreśla wiceprzewodniczący Jyrki Katainen.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages