Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

29/09/2016

Terroryzm, globalizacja, migracja i kryzys gospodarczy – to główne wyzwania, jakie stoją dzisiaj przed Europą – mówił w Sopocie Frans Timmermans. Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej uczestniczył w gali otwarcia 6. Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki. 

29/09/2016

Brak pełnej transpozycji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej oraz niepełne wprowadzenie przepisów dotyczących wzmocnionej wzajemnej pomocy i wymiany informacji – to zastrzeżenia Komisji Europejskiej wobec Polski. KE co miesiąc publikuje pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. W obu przypadkach Polska ma dwa miesiące na przesłanie wyjaśnień do Brukseli.

Kategoria:
Polityka europejska
29/09/2016

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest jednym z filarów Planu Inwestycyjnego dla Europy. Jednak wykorzystanie tego instrumentu nie jest tak częste jak wynika to możliwości podmiotów publicznych, gdyż często obawiają się one m.in. niekorzystnych statystyk i co za tym idzie krytycznych ocen. Dlatego eksperci Eurostatu oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego przygotowali nowe wytyczne dla statystycznego ujęcia partnerstw publiczno-prywatnych.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
28/09/2016

Jak będzie zmieniać się wspólna europejska polityka rolna? W którą stronę zmierza Unia Europejska jako całość? To tematy dyskusji z ponad dwudziestoosobową grupą sołtysów i radnych z Kościerzyny, którzy w środę 28 września odwiedzili Przedstawicielstwo KE w Polsce. Z gośćmi z Kaszub rozmawiała zastępca dyrektora PKE dr Marzenna Guz-Vetter.

steffen_moeller_widok
28/09/2016

Przygoda z nauką języków obcych może czasem zacząć się niespodziewanie. O tym, jak zaczął naukę języka polskiego, jakie trudności napotkał i jak sobie z nimi poradził opowiedział na spotkaniu „Z Widokiem na język obcy” Steffen Möller. Wydarzenie odbyło się 26 września w ramach Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
28/09/2016

Polski plan wspierania wysoko wydajnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej stanowi pomoc państwa, ale jest zgodny z unijnymi przepisami – uznała Komisja Europejska. Podkreślono, że program przyczynia się do zwiększenia efektywności pozyskiwania energii. Plan będzie realizowany do 2018 r., a jego roczny budżet wynosi ponad 1 mld zł (232 mln euro).

Kategoria:
Energia i zasoby naturalne
28/09/2016

Obowiązkowy rejestr grup interesu, który objąłby wszystkie instytucje UE – Parlament Europejski, Radę i KE – to propozycja Komisja, która ma zapewnić przejrzystość stanowienia prawa. - Proponujemy prostą zasadę: nie ma spotkań z politykami i wysokimi urzędnikami bez wcześniejszej rejestracji – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
27/09/2016

Po roku pracy unijna grupa wysokiego szczebla przedstawia swoje zalecenia, aby ułatwić firmom dostęp do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Eksperci zalecają m.in. uproszczenia przy zwrocie wydatków, wprowadzenie zasad e-administracji (jak najmniej papierowych dokumentów), łączenie źródeł finansowania oraz ujednolicenie procedur. 

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
26/09/2016

Gra w Krakowie za nami, gra w Katowicach nadal przed nami. W sobotę 24 września w Krakowie w grze „Królewskie słowa. Koreczki w zalewie” udział wzięło niemalże 300 osób, które rywalizowały ze sobą tworząc 60 drużyn. Najlepsza okazała się czteroosobowa rodzina występująca jako drużyna "Skrzydlate arbuzy", zdobywając nie tylko główną nagrodę, ale również… rękę księżniczki Verbantii. 

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
23/09/2016

W 2015 r. unijne organy celne przejęły pięć milionów podrobionych przedmiotów więcej niż w roku poprzednim – wynika danych Komisji Europejskiej. W sumie na granicach zewnętrznych UE zatrzymano ponad 40 mln wyrobów, co do których zachodzi podejrzenie naruszenia prawa własności intelektualnej - ich wartość to około 650 mln euro.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages