Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

28/06/2017

Budżet UE musi opowiadać wyzwaniom przyszłości, dlatego Komisja Europejska otwiera debatę na temat finansów wspólnoty. - Każde euro zainwestowane ze wspólnego budżetu musi nieść wartość dodaną i wywierać pozytywny wpływ na życie codzienne mieszkańców – przypomina komisarz Günther H. Oettinger. Już obecnie UE zmaga się z koniecznością finansowania większej liczby działań za mniej pieniędzy.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
28/06/2017

Rada przedłużyła do 31 stycznia 2018 r. sankcje wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki. Decyzja zapadła po tym, jak na szczycie Rady Europejskiej 22–23 czerwca 2017 r. prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawili stan wdrażania porozumień mińskich. Utorowało to drogę do przedłużenia sankcji o kolejnych 6 miesięcy. 

Kategoria:
Polityka europejska
28/06/2017

Jak idea może na nowo scalić UE? Czy scenariusze zawarte w tzw. białej księdze wyczerpują możliwe kierunki rozwoju wspólnoty? Celem debaty "Quo Vadis, Europo?" zorganizowanej 22 czerwca przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, Fundację Konrada Adenauera oraz Fundację Polska Debatuje we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie była dyskusja w ramach konsultacji społecznych na temat różnych scenariuszy rozwoju Unii.

Kategoria:
Biała księga – przyszłość Europy
27/06/2017

2,42 mld euro – to wysokość kary nałożonej przez Komisję Europejską na spółkę Google za złamanie przepisów unijnego prawa o ochronie konkurencji. Zdaniem KE, Google nadużywa swojej pozycji dominującej jako wyszukiwarka internetowa poprzez bezprawne faworyzowanie własnej porównywarki cenowej. – To odbiera konsumentom możliwość faktycznego porównywania usług i pełnego korzystania z innowacji – uzasadniała komisarz Margrethe Vestager.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
27/06/2017

O problemach z pozyskiwaniem pracowników na rynkach pracy w Czechach, Polsce i na Słowacji oraz bezpieczeństwie energetycznym tych krajów rozmawiali w Ostrawie uczestnicy XXIII Spotkania Biznesu. Wzięli w nim udział m.in. przedsiębiorcy z Polski, Czech i Słowacji i samorządowcy
z Opolszczyzny.

Kategoria:
Europe Direct Polska
26/06/2017

Komisja Europejska, poprzez swoje Przedstawicielstwo w Polsce prezentuje aktualizację zaproszenia do składania wniosków celem wyboru partnerów do prowadzenia Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct (PIEED) w latach 2018-2020. Obecnie sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct obejmuje ponad 500 punktów znajdujących się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Kategoria:
Punkty informacyjne
26/06/2017

W życie wchodzą zaostrzone unijne przepisy w sprawie prania pieniędzy, unikania opodatkowania i finansowania terroryzmu, co jest jednym z priorytetów Komisji Junckera. Dyrektywa m.in. wzmacnia obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka przez banki, prawników i księgowych. - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby odciąć przestępcom i terrorystom dostęp do dochodów z prania pieniędzy – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
26/06/2017

Wzrasta protekcjonizm w stosunkach handlowych i gospodarczych – wynika ze sprawozdania KE. Europejscy eksporterzy zgłosili 10-procentowy wzrost liczby barier handlowych napotkanych w samym tylko roku 2016. Pod koniec zeszłego roku istniały 372 takie bariery u ponad 50 partnerów handlowych na całym świecie. 36 barier wprowadzonych w 2016 r. mogłoby wpłynąć negatywnie na unijny eksport o bieżącej wartości ok. 27 mld euro.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
26/06/2017

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące transgranicznych postępowań upadłościowych. Ułatwią one przedsiębiorcom restrukturyzację, a wierzycielom odzyskiwanie swoich pieniędzy, poprzez zagwarantowanie, że zbiorowe procedury transgranicznego odzyskiwania długów będą sprawne i skuteczne.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
23/06/2017

- W ramach Partnerstwa Wschodniego, w dziedzinie młodzieży, zbliżamy się do takiego poziomu kooperacji jaki mamy między krajami UE – mówił w Warszawie Johannes Hahn. W piątek 23 czerwca komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji ws. rozszerzenia zainaugurował drugi dzień III Forum Młodzieży Partnerstwa Wschodniego, wziął udział w Dialogu Obywatelskim, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages