Navigačný riadok

EÚ znižuje cenové limity pre dátové roamingové služby - 05/08/2014

Žena oddychuje na ležadle na pláži so smartfónom v rukách © Shutterstock

EÚ toto leto znížila roamingové poplatky za mobilné dátové služby o viac než polovicu a do roku 2016 ich chce úplne zrušiť.

Začiatkom leta klesli cenové limity sťahovania dát v zahraničí zo 45 centov na 20 centov za megabajt, t. j. o 55,5 %. Využívanie máp, sledovanie videa a kontrolovanie e-mailov počas ciest po EÚ je tak ešte lacnejšie.

Zlacneli aj telefonické hovory a SMS správy. Odoslanie jednej SMS vás bude stáť maximálne 6 centov, uskutočnenie hovoru 19 centov za minútu a prijatie hovoru 5 centov za minútu – vo všetkých prípadoch ušetríte minimálne  20 %.

Okrem toho si podľa nových pravidiel môžete ešte pred cestou porovnať ponuky a počas pobytu profitovať z najlepších cien. V niektorých prípadoch si môžete v krajine, do ktorej cestujete, vybrať miestneho poskytovateľa mobilných dátových služieb.

Zníženie nákladov

Keď používate svoj mobilný telefón v zahraničí, váš domáci poskytovateľ mobilných služieb spolupracuje s poskytovateľom v krajine, ktorú práve navštevujete, aby zabezpečil vaše spojenie. Nedostatočná hospodárska súťaž v oblasti roamingu však v minulosti viedla k príliš vysokým cenám.

EÚ sa týmto problémom začala zaoberať v roku 2007, keď prijala prvé opatrenia. Výsledkom jej doterajšieho úsilia je 80 až 90 percentný pokles cien za roamingové služby.

Ale týmto sa to ešte nekončí. EÚ už pracuje na nových pravidlách na vybudovanie prepojeného kontinentu, ktoré by viedli k zrušeniu poplatkov za roaming v EÚ.

Cieľom je chrániť európskych občanov pred neprimeranými príplatkami a zavádzajúcimi zmluvami, ktoré na európskom jednotnom trhu nemajú miesto.

Vysoké príplatky sú takisto prekážkou podnikania v iných krajinách EÚ. Odhaduje sa, že odstránenie roamingových poplatkov by viedlo k trvalému zvýšeniu HDP o 1 % ročne.

Prepojený kontinent

Cieľom nariadenia o prepojenom kontinente je podporiť európske odvetvie digitálnych technológií a telekomunikácií odstránením prekážok, ktoré existujú medzi jednotlivými krajinami. Výsledkom by mohlo byť:

  • rozsiahlejšie bezdrôtové širokopásmové pripojenie,
  • širšie pokrytie sieťou 4G,
  • vznik celoeurópskych mobilných spoločností.

Zákazníci by mohli využívať výhody intenzívnejšej hospodárskej súťaže medzi spoločnosťami a záruky jasných a jednoduchých zmlúv.

Prispelo by to aj k rozvoju odvetvia digitálnych technológií a podpore tvorby pracovných miest v tejto oblasti s potenciálom vysokého rastu.

Tlačová správa – významné zníženie cenových limitov mobilného dátového roamingu

Roaming English

Prepojený kontinent

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy