Ścieżka nawigacji

Jak wykorzystać potencjał sektora turystyki morskiej i wyspiarskiej w UE - 20/02/2014

Widok na Mykonos, wiatrak i stary port dla statków wycieczkowych © Shutterstock

Nowa strategia ma na celu sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed europejskim przemysłem turystycznym, aby mógł się rozwijać i stać się bardziej konkurencyjny.

Europa jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. W 2012 r. odwiedziło ją 534 mln turystów (52 proc. podróżujących na świecie), a dochody z turystyki wyniosły 356 mld euro.

Turystyka przybrzeżna i morska obejmuje nie tylko wypoczynek na plaży (np. opalanie się, pływanie, surfing) i na morzu (np. rejsy wycieczkowe i żeglarskie, sporty wodne), ale także działalność na lądzie (np.usługi hotelowe, działalność czarterowa, produkcja sprzętu).

Sektor turystyki przybrzeżnej i morskiej zatrudnia prawie 3,2 mln osób, stanowi największy podsektor turystyki i jest ekonomicznym filarem wielu regionów przybrzeżnych i wyspiarskich w Europie. Jednak z powodu braku funduszy, wykwalifikowanych pracowników oraz braku współpracy jego potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany.

Wstrategii „niebieskiego wzrostu” UE podkreśliła potencjał turystyki przybrzeżnej i morskiej w zakresie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a także określiła działania, które mają pomóc regionom przybrzeżnym rozwijać ich potencjał i zapewnić trwały i długofalowy rozwój.

Proponowane działania obejmują:

  • zacieśnienie współpracy i partnerstwa między różnymi zainteresowanymi stronami w UE (porty, organizatorzy wycieczek, władze itp.)
  • większe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, np. opracowanie internetowego przewodnika dotyczącego możliwości finansowania, kampanie promocyjne i systemy zarządzania
  • włączenie turystyki ekologicznej i badań w innowacyjne strategie na rzecz rozwoju wysp i przystani.

UE wyraża nadzieję, że strategia będzie stanowić uzupełnienie istniejących inicjatyw realizowanych przez państwa członkowskie, regiony i inne zainteresowane strony oraz że kwestie dotyczące turystyki nadmorskiej zostaną włączone do istniejących programów i działań politycznych.

Przedstawiciele sektora i inne zainteresowane strony zostaną wezwani do tworzenia nowych modeli biznesowych oraz nowych i innowacyjnych produktów w celu ożywienia potencjału wzrostu sektora oraz ograniczenia oddziaływania na środowisko działalności związanej z turystyką.

Dalsze działania

Liderzy branży turystycznej będą dyskutować na temat strategii podczas konferencji zorganizowanej we współpracy z grecką prezydencją w UE DeutschελληνικάEnglishfrançais, która odbędzie się 10 marca w Atenach. Konkretne działania będą wdrażane sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Komunikat prasowy – Strategia Komisji na rzecz turystyki przybrzeżnej i morskiej

Pytania i odpowiedzi – Promowanie turystyki przybrzeżnej i morskiej Deutschελληνικάfrançaisitaliano

Turystyka przybrzeżna i morska

Polityka UE w dziedzinie turystki

Europa - najpopularniejszy kierunek turystyczny

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki