Navigačný riadok

Ako cestovať bezpečne a vyhnúť sa zbytočným výdavkom v EÚ - 29/07/2013

Slnečník s logom EÚ a dieťa na pláži pri západe slnka © EÚ

Ak ste na letnej dovolenke alebo sa ešte len chystáte dovolenkovať v inej krajine EÚ, prečítajte si naše tipy a rady pre bezstarostné cestovanie.

Cestovanie po Európe je stále jednoduchšie – vďaka pravidlám EÚ, ktoré sa týkajú voľného pohybu cez hranice, lekárskych ošetrení, domácich miláčikov, roamingových poplatkov a práv cestujúcich. Pri plánovaní tohtoročnej dovolenky v rámci EÚ sú však stále určité veci, na ktoré by ste nemali zabúdať.

Aj v prípade, že neopúšťate krajiny, ktoré tvoria schengenský priestor bez hraníc, odporúčame vám mať pri sebe preukaz totožnosti alebo pas, aby ste vedeli preukázať svoju totožnosť v ktorejkoľvek situácii.

Nezabudnite si so sebou zobrať európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten vám bezplatne vydá vaša zdravotná poisťovňa. Ak sa vám alebo vašim rodinným príslušníkom počas dovolenky v EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku alebo na Islande pritrafí choroba, európsky preukaz vám zaručí jednoduchý prístup k verejnej zdravotnej starostlivosti a lekárskemu ošetreniu.

Nezabudnite, že za lekárske služby, ktoré máte doma bezplatné, budete v zahraničí možno platiť spoluúčasť. Stiahnite si bezplatnú aplikáciu EPZP, ktorá vám poskytne prehľad o kontaktoch na služby pomoci vo vašej dovolenkovej krajine.

Zaobstarajte si pas EÚ pre spoločenské zvieratá pre mačky, psov a fretky. Tento doklad slúži ako potvrdenie o platných očkovaniach proti besnote vášho domáceho miláčika. Ak s nimi plánujete cestovať do Írska, Spojeného kráľovstva, Fínska, Švédska a na Maltu, môžu od vás nad rámec spoločných európskych pravidiel vyžadovať aj ďalšie potvrdenia, preto si pred odchodom na dovolenku skontrolujte príslušné pravidlá platné v týchto štátoch English . V prípade ostatných zvierat neboli zatiaľ prijaté spoločné pravidlá pre celú EÚ, preto si musíte zakaždým preveriť platné vnútroštátne pravidlá cieľovej krajiny.

Ak svoj mobilný telefón nemienite vypnúť ani počas dovolenky, skontaktujte sa s vašim mobilným operátorom a preverte si poplatky za dátové roamingové služby – najmä ak chcete v zahraničí využívať internet a e-mail. Máte možnosť si nastaviť svoj vlastný strop pre faktúru. Ak túto možnosť nevyužijete, uplatní sa limit 50 EUR za mesiac.

Pozrite si aj platné eurotarify English , ktoré ponúkajú operátori v 28 krajinách EÚ. Eurotarify umožňujú porovnať aj ceny za posielanie textových správ alebo využívanie dátových služieb.

V prípade núdze volajte číslo 112 – vďaka tomuto bezplatnému celoeurópskemu číslu môžete z akéhokoľvek telefónu privolať záchrannú službu v každej krajine EÚ. Operátori linky ovládajú viaceré jazyky English v závislosti od krajiny.

Poznajte svoje práva cestujúcich v železničnej, leteckej, autobusovej a lodnej doprave v EÚ. Zídu sa vám pri meškaní či zrušení spojenia alebo ak máte osobitné potreby z dôvodu mobility. Na stiahnutie je dispozícii bezplatná aplikácia o právach cestujúcich.

Máte ďalšie otázky? Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vám EÚ môže na dovolenke pomôcť, kontaktujte informačnú službu Komisie Europe Direct, ktorá poskytuje odpovede na otázky vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Viac o cestovaní v Európe

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy