Ścieżka nawigacji

Podróżuj po UE bezpiecznie i rozsądnie - 29/07/2013

Dziecko i parasol na plaży o zachodzie słońca © UE

Jeśli spędzasz wakacje w innym kraju UE, oto kilka wskazówek, jak uniknąć w tym czasie problemów.

Dzięki unijnym przepisom dotyczącym przekraczania granic, korzystania z opieki medycznej, przewożenia zwierząt domowych, a także przepisom w zakresie opłat roamingowych i praw pasażerów, podróże po Europie nigdy jeszcze nie były tak łatwe. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do innego kraju UE.

Weź ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport – nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie unijnej strefy Schengen, a więc po obszarze bez granic, warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc w razie potrzeby potwierdzić swoją tożsamość (w nieprzewidzianych okolicznościach).

Nie zapomnij zabrać ze sobą bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W swoim oddziale wojewódzkim NFZ dowiesz się, jak ją uzyskać. Jeśli podczas pobytu w innym kraju UE, państwie EOG lub Szwajcarii Ty lub Twoja rodzina będziecie potrzebować pomocy lekarza, EKUZ ułatwi Wam dostęp do publicznej służby zdrowia i usług medycznych.

Pamiętaj, że usługi, które w kraju rodzinnym są bezpłatne, w innym kraju mogą nie być refundowane i może trzeba je będzie opłacić. Darmowa aplikacja EKUZ pomoże Ci wyszukać placówki służby zdrowia w kraju, który właśnie odwiedzasz.

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych – jeśli zabierasz w podróż kota, psa lub fretkę, musisz mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju English , do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej, aby dowiedzieć się, jakie opłaty pobiera za przesył danych w roamingu, jeżeli podczas podróży zamierzasz często korzystać z telefonu, a zwłaszcza z internetu i poczty elektronicznej. Możesz też z góry określić własny limit kosztów, w przeciwnym przypadku stosowany jest domyślny próg wynoszący 50 euro miesięcznie.

Zapoznaj się ze stawkami Eurotaryfy English stosowanymi przez operatorów we wszystkich 28 krajach UE. Na tej stronie można również porównać stawki za przesyłanie wiadomości tekstowych lub transfer danych.

W nagłych wypadkach dzwoń pod numer 112. Z każdego kraju UE można wybrać ten bezpłatny numer z dowolnego telefonu, aby skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Operatorzy posługują się językami obcymi English (w zależności od kraju).

Zapoznaj się z informacjami o prawach pasażera – podczas podróży koleją, samolotem, autobusem lub statkiem, jeśli masz do czynienia z opóźnieniami i odwołaniami albo jeśli jesteś osobą z ograniczoną mobilnością, w UE przysługują Ci określone prawa. Pobierz na telefon darmową aplikację Twoje prawa pasażera.

Masz pytania dotyczące innych kwestii? Aby uzyskać więcej praktycznych wskazówek, skontaktuj się z serwisem informacyjnym Komisji Europejskiej Europe Direct. Jego pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Więcej o podróżowaniu po Europie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki