Navigācijas ceļš

Padoms drošai un pārdomātai ceļošanai ES - 29/07/2013

Pludmale saulrietā, bērns un saulessargs © ES

Ja šovasar dodaties atpūsties uz citu ES valsti, te būs daži padomi, kā ceļojumā izvairīties no stresa.

Kaut arī ceļošana Eiropā nekad nav bijusi vienkāršāka, ES spēkā ir noteikumi par robežšķērsošanu, medicīniskās aprūpes pakalpojumiem, lolojumdzīvniekiem, viesabonēšanas izmaksām un pasažieru tiesībām, tāpēc ir vēl dažas lietas, kuras ir jāpatur prātā, ja šovasar plānojat doties uz citu ES valsti.

Ņemiet līdz savu personas apliecību vai pasi — arī tad, ja ceļosiet valstīs, kuras ietilpst no robežkontroles brīvajā ES zonā, joprojām ir prātīgi šos dokumentus paņemt līdzi gadījumā, ja rodas vajadzība tāda vai citāda iemesla dēļ pierādīt savu identitāti.

Neaizmirstiet savu Eiropas Veselības apdrošināšanas karti (EHIC). Sazinieties ar savu vietējo veselības aprūpes pakalpojumu iestādi un noskaidrojiet, kā pie tādas tikt. Ja kāds no jūsu ģimenes saslimst, kamēr esat ES, EEZ vai Šveicē, ar šo karti jums nebūs problēmu saņemt valsts veselības aprūpes un medicīniskos pakalpojumus.

Atcerieties, ka pakalpojumi, kas neko nemaksā pašu mājās, iespējams, citā valstī nav par velti. Lejupielādējiet bezmaksas EHIC lietojumprogrammu. Tā jums palīdzēs sazināties ar attiecīgajiem dienestiem valstī, kurā viesojaties.

Parūpējieties par pasi savam lolojumdzīvniekam, ja ceļojat ar savu kaķi, suni vai balto sesku, jums būs jāpierāda, ka jūsu mīlulis ir vakcinēts pret trakumsērgu. Īrijā, Apvienotajā Karalistē, Somijā, Maltā un Zviedrijā ir papildu prasības, tāpēc pirms došanās ceļā ieskatieties attiecīgās valsts noteikumos English . Valsts noteikumi attiecas arī uz citiem dzīvniekiem.

Sazinieties ar sava mobilā tālruņa operatoru, lai noskaidrotu viesabonēšanas tarifus, ja plānojat tālruni izmantot daudz, īpaši internetam un e-pastiem. Varat noteikt īpašu limitu; pretējā gadījumā tiek piemērots standarta limits 50 eiro mēnesī.

Ieskatieties eirotarifos English , ko piedāvā operatori visās 28 ES valstīs. Varat arī salīdzināt teksta sūtīšanas vai datu pakalpojumu izmantošanas tarifus.

Ārkārtas gadījumā zvaniet uz 112 – zvaniet uz šo numuru no jebkāda tālruņa, lai bez maksas sazinātos ar neatliekamās palīdzības dienestiem jebkurā ES valstī. Operatori runā dažādās valodās English (atkarībā no attiecīgās valsts).

Ziniet savas pasažiera tiesības — neatkarīgi no tā, vai ES ceļojat ar vilcienu, lidmašīnu, autobusu vai kuģi, tad, ja piedzīvojat novēlojumus, anulētus braucienus vai ja jums ir īpašas, ar pārvietošanos saistītas vajadzības, noskaidrojiet savas tiesības. Lejupielādei par velti ir pieejama mobilo tālruņu lietojumprogramma par pasažieru tiesībām.

Jums ir kādi citi jautājumi? Sazinieties ar Komisijas informācijas dienestu Europe Direct un noskaidrojiet, ko ES var darīt jūsu labā. Vaicājumus apstrādā visās oficiālajās ES valodās.

Vairāk par ceļošanu Eiropā

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites