Navigatsioonitee

Nõuanded turvaliseks ja arukaks reisimiseks ELis - 29/07/2013

Laps ja vihmavari päikeseloojangul mererannal © EU

Siit leiate mõned nõuanded neile, soovivad veeta probleemivaba suvepuhkuse mõnes teises ELi liiikmesriigis.

Kuigi reisimine Euroopas ei ole tänu piiriületust, arstiabi, lemmikloomi, rändlustasusid ja reisijate õigusi käsitlevatele ELi eeskirjadele olnud kunagi nii lihtne, on siiski asju, mida tasuks meeles pidada, kui kavatsete sellel suvel reisida mõnda teise ELi riiki.

Võtke kaasa oma ID-kaart või pass – isegi kui reisite ühest riigist teise ELi piirideta alal, oleks ikkagi hea ühte nendest dokumentidest kaasas kanda, juhuks kui teil tuleb mingil põhjusel oma isikut tõendada.

Ärge unustage oma Euroopa ravikindlustuskaarti. Võtke ühendust oma kohaliku tervishoiuasutusega, et hankida teavet kaardi saamise kohta. Kui jääte haigeks või haigestub mõni teie pereliige, siis tagab Euroopa ravikindlustuskaart teile lihtsa juurdepääsu riiklikele tervishoiuteenustele ELi ja EMP riikides ning Šveitsis.

Võtke aga teadmiseks, et teenused, mis teie koduriigis võivad olla tasuta, ei pruugi seda teises liikmesriigis olla. Laadige alla Euroopa ravikindlustuskaardi mobiilirakendus, mis aitab teil võtta ühendust külastatava riigi abiteenistustega.

Hankige lemmikloomapass – kui võtate reisile kaasa oma kassi, koera või tuhkru, vajate tõendit selle kohta, et teie lemmikloom on vaktsineeritud marutaudi vastu. Iirimaa, Ühendkuningriik, Soome, Malta ja Rootsi on kehtestanud täiendavaid nõudeid, seega oleks soovitav enne reisi kontrollida asjaomaste riikide eeskirju English . Riiklikud eeskirjad kehtivad ka teiste loomade suhtes.

Kui kavatsete reisil kasutada sagedasti oma mobiiltelefoni, eelkõige interneti ning e-posti jaoks, siis võtke ühendust oma mobiilsideoperaatoriga, et kontrollida andmeside rändlustasusid. Võite kehtestada konkreetse piirmäära, vastasel korral kohaldatakse piirmäära 50 eurot kuus.

Vaadake ELi 28 liikmesriigi mobiilsideoperaatorite pakutavaid eurotariife English . Tekstsõnumite saatmise ja andmeside kasutamise hindu on samuti võimalik võrrelda.

Hädaolukorras helistage numbril 112 – sellel numbril saate võtta tasuta ühendust hädaabiteenistustega igas ELi liikmesriigis, kasutades mistahes telefoni. Operaatorid räägivad erinevates keeltes English olenevalt riigist.

Teadke oma õigusi reisijana – pole oluline, kas reisite ELis rongi, lennuki, bussi või laevaga, kui teil tuleb ette hilinemisi, tühistamisi või teil on liikumise osas erivajadused, uurige, millised on teie õigused. Laadige tasuta alla reisijate õigusi tutvustav mobiilirakendus.

Kui teil on küsimusi, pöörduge komisjoni teabeteenistuse Europe Direct poole, et saada teada, mida EL teie jaoks veel teha saab. Päringuid käsitletakse kõigis ELi ametlikes keeltes.

Lisateave Euroopas reisimise kohta

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad