Cesta

Jak si užít cestování po EU bez zbytečných komplikací - 29/07/2013

Dítě na pláži pozoruje západ slunce, v popředí slunečník © EU

Pokud hodláte strávit letošní dovolenou v některé ze zemí EU, máme pro vás pár tipů, jak prožít prázdniny v pohodě.

Přestože cestování po EU je dnes vcelku bezproblémovou záležitostí (díky předpisům EU o přeshraničním pohybu osob, lékařské péči, domácích zvířatech, poplatcích za roaming a právech cestujících), je dobré se na dovolenou dobře připravit a nezapomenout před odjezdem na některé důležité věci.

Máte s sebou průkaz totožnosti nebo cestovní pas? I když cestujete mezi státy EU, kde neexistují vnitřní hranice, je namístě mít alespoň jeden z těchto dokladů u sebe pro případ, že byste museli prokázat svoji totožnost.

Máte evropský průkaz zdravotního pojištění? Pokud ne, vaše zdravotní pojišťovna vám poradí, jak o průkaz zažádat. Jeho vydání je bezplatné. Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny onemocní, bude pro vás daleko snazší nechat se ošetřit v rámci veřejného zdravotnictví nebo využít jiné zdravotnické služby. Průkaz platí v celé EU, EHP a ve Švýcarsku.

To, že je určitá zdravotní péče ve vaší zemi poskytována zdarma, nutně neznamená, že tomu tak musí být v ostatních zemích. Stáhněte si zdarma aplikaci EHIC, ve které se dozvíte potřebné informace, jak to chodí u lékaře nebo na pohotovosti v zemi, do které jedete.

Nechali jste svému domácímu mazlíčkovi vystavit cestovní pas? Pokud s sebou berete na dovolenou psa, kočku či fretku, musíte mít s sebou důkaz o tom, že je vaše zvíře očkováno proti vzteklině. Finsko, Irsko, Malta, Spojené království a Švédsko mají kromě toho i další požadavky, proto si před odjezdem zjistěte, jaké požadavky v jednotlivých státech English platí. Tyto požadavky se vztahují i na ostatní druhy zvířat.

Víte, jaké ceny vám bude váš mobilní operátorúčtovat za stahování dat v roamingu? Zejména si to zjistěte, pokud chcete internet a e-mail v mobilu využívat v zahraničí intenzivněji. Předem je nastaveno, že data můžete stahovat do vyčerpání limitu 50 eur za měsíc. Jestliže vám to nevyhovuje, domluvte se se svým operátorem na jiném nastavení.

Projděte si nabídku eurotarifů English od vašeho operátora. Eurotarify platí ve všech 28 zemích EU. Porovnejte si také sazby za posílání textových zpráv nebo využívání datových služeb.

Ocitli jste se v nouzi? Volejte číslo 112! Pokud potřebujete zavolat policii, hasiče nebo záchranku, můžete v kterékoli zemi EU vytočit číslo tísňové linky 112. Toto volání je zdarma. Operátoři mluví několika jazyky English . Kterými, závisí na zemi, v níž se právě nacházíte.

Víte, na co máte právo jakožto cestující? Cestujete-li v EU vlakem, letadlem, autobusem nebo lodí a váš dopravní spoj má zpoždění nebo je zrušen, má k vám dopravce určité povinnosti. Máte-li omezenou schopnost pohybu či orientace, máte nárok na bezplatnou asistenci. Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci o právech cestujících.

S dalšími dotazy se obracejte na informační službu Komise Europe Direct, která vám poradí, co vše pro vás může EU udělat. Dotazy můžete poslat v kterémkoli úředním jazyce EU.

Další informace o cestování v Evropě

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy