Navigačný riadok

Lepšia ochrana dovolenkárov využívajúcich balíky služieb - 10/07/2013

Dovolenkári na slnečnej pláži © EU

Nové pravidlá posilňujú existujúce práva tradičných európskych dovolenkárov a rozširujú ochranu na tých, ktorí si vytvárajú svoj vlastný dovolenkový balík.

Časy, keď si ľudia rezervovali svoje dovolenky priamo v cestovnej kancelárii, aby si po dôkladnom preštudovaní hŕby brožúr vybrali ten najlepší dovolenkový balík, sú už preč.

Dovolenkári sú teraz pri príprave svojho pobytu aktívnejší a pri výbere jednotlivých prvkov svojho pobytu, napríklad hotelov alebo letov, často využívajú internet.

Nové pravidlá pre balíky dovolenkových služieb English túto skutočnosť zohľadňujú a modernizujú existujúci súbor cestovných predpisov z roku 1990.

Pôvodné pravidlá boli vo svojej dobe priekopnícke. Vďaka nim každý, kto si rezervuje dovolenku, musí dostať všetky dôležité informácie pred podpísaním zmluvy, cestujúci môžu dostať svoje peniaze späť v prípade, že sa zmení časť dovolenky a rezervácie sa môžu previesť na inú osobu.

Pravidlá takisto rozširujú povinnosti organizátorov pripraviť alternatívne opatrenia, ak časť balíka služieb nemôže byť poskytnutá.

Nové pravidlá idú ešte ďalej:

  • zavádzajú prísnejšie kontroly z hľadiska predraženia a prevádzkovateľov nútia pristúpiť k zníženiu cien za rovnakých okolností;
  • zabezpečujú, aby informácie o zodpovednosti boli jasné a zrozumiteľné;
  • dovolenkárom poskytujú právo žiadať si náhradu „nehmotnej škody“ v prípade, že dovolenka nezodpovedá dohodnutým podmienkam;
  • v prípade, že dôjde k pochybeniu v súvislosti s akoukoľvek časťou dovolenky, zabezpečujú jednotné kontaktné miesto.

Nové pravidlá takisto rozšírili ochranu – okrem tých, ktorí nakupujú vopred stanovené balíky dovolenkových služieb, aj na tých, ktorí kombinujú rôzne možnosti cestovania – ľudia, ktorí nakupujú dve alebo viac služieb od toho istého dodávateľa v rámci jednej zákazky, ale skladajú si ich podľa vlastného výberu.

Zatiaľ čo 23 % dovolenkárov stále chodí na tradičné dovolenky, vlastné balíky si zostavuje 20 % rekreantov.

Na dovolenkárov, ktorí si zariaďujú cestu úplne nezávisle (54 % z celkového počtu), sa tieto pravidlá nevzťahujú. Stále však platia ostatné pravidlá EÚ v oblasti práv cestujúcich a ochrany spotrebiteľa.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy