Ścieżka nawigacji

Lepsza ochrona dla turystów wybierających wczasy zorganizowane - 10/07/2013

Plażowicze © UE

Zgodnie z nowymi przepisami Europejczykom, którzy spędzają wakacje na wyjazdach zorganizowanych, będzie przysługiwać więcej praw. Ochroną zostaną też objęte osoby dostosowujące program wyjazdu do swoich potrzeb.

Minęła epoka, gdy każdy rezerwował swoje wczasy przy stoliku w biurze podróży po przestudiowaniu ton katalogów, aby wybrać idealny wyjazd.

Dzisiaj urlopowicze są bardziej aktywni – sami komponują swoje wakacje online, z takich elementów jak hotele i loty.

Nowe przepisy dotyczące wyjazdów zorganizowanych English uwzględniają te zmiany, dostosowując obecnie obowiązujące przepisy, przyjęte w 1990 r., do sytuacji w dobie internetu.

Pierwotne przepisy już były rewolucją w tym sektorze – zapewniały klientom operatorów turystycznych prawo do uzyskania wszystkich ważnych informacji przed podpisaniem umowy, umożliwiały im ubieganie się o zwrot pieniędzy w przypadku zmiany przebiegu wyjazdu oraz dawały możliwość przeniesienia rezerwacji na inną osobę.

Obarczały również organizatorów wczasów obowiązkiem zapewnienia alternatywnych usług, jeśli część umowy nie mogła zostać zrealizowana.

Nowe przepisy idą jeszcze dalej:

  • wprowadzają bardziej rygorystyczne kontrole dopłat do ceny wyjściowej i nakładają na operatorów obowiązek odliczania uzyskanych obniżek cen
  • określają wymóg jasnego przedstawiania informacji dotyczących odpowiedzialności
  • przyznają urlopowiczom prawo do ubiegania się o odszkodowanie za tak zwane straty niematerialne, w przypadku gdy wyjazd przebiegał niezgodnie z opisem
  • powołują do życia jeden punkt kontaktowy w razie pojawienia się kłopotów na dowolnym z etapów wyjazdu.

Ochroną będą objęte nie tylko osoby wykupujące gotowy wyjazd, ale również te, które samodzielnie komponują kilka różnych usług od tego samego operatora – podpisują jedną umowę, ale same wybierają poszczególne elementy wyjazdu.

Podczas gdy około 23 proc. urlopowiczów nadal wykupuje tradycyjne wczasy zorganizowane, aż 20 proc. dostosowuje przebieg wyjazdu do swoich potrzeb.

Wprawdzie ci, którzy planują swoje wakacje zupełnie niezależnie (54 proc. urlopowiczów), nie są objęci tymi nowymi przepisami, ale nadal przysługują im prawa pasażera i prawa ochrony konsumentów.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki