Cesta

Větší ochrana rekreantů při výběru pobytů, zájezdů apod. - 10/07/2013

Lidé na pláži zalité sluncem © EU

Nová pravidla posílí stávající práva Evropanů, kteří odjíždějí na tradiční formy pobytů. Rozšiřují ochranu i na případy, kdy si klienti sestavují zájezd podle svého přání zkombinováním několika komponentů.

Za námi jsou doby, kdy si lidé objednávali zájezd u stolu pracovníka cestovní kanceláře poté, co si prošli katalogy a zvolili zájezd, který jim bude nejvíc vyhovovat.

Rekreanti hrají dnes daleko aktivnější roli při samotné přípravě dovolené a často vybírají různé její komponenty (ubytování v hotelu, letenku atd.) sami online a kombinují je.

Nová pravidla, jimiž se zájezdy English budou řídit, jsou modernizací stávajících pravidel (přijatých v roce 1990), která adaptují zákonitostem internetových nákupů.

Původní, ve své době revoluční pravidla zajistila každému, kdo měl zájem si zarezervovat zájezd, všechny relevantní informace již před podpisem smlouvy, možnost vrácení peněz, pokud byla některá část služeb poskytnuta jinak, a možnost převodu rezervace na jinou osobu.

Pravidla také určují, že pokud část služeb, které mají v rámci zájezdu být poskytnuty, poskytnout nelze, je zajištění náhradních služeb odpovědností jeho pořadatele.

Nová pravidla jdou dále a:

  • zavádějí přísnější kontroly příplatků a vyžadují, aby provozovatelé promítli snížení cen i do ceny služeb, kterou má zaplatit zákazník
  • stanoví, že informace o odpovědnosti se musejí předkládat jasně a srozumitelně
  • dává rekreantům právo na kompenzaci v případě „nehmotné“ škody vzniklé proto, že zájezd neproběhl, jak bylo stanoveno
  • stanoví, že musí být zavedeno jednotné kontaktní místo, kam se lze obrátit v případě, že nastanou problémy s kteroukoli částí poskytovaných služeb

Ochrana se již nevztahuje jen na zákazníky, kteří si koupí produkt s předem stanoveným souborem služeb, ale nově také na zákazníky, kteří zkombinují různé komponenty, tzn. nakoupí dvě nebo více služeb od stejného poskytovatele, v rámci jedné smlouvy, ale vyberou si, ze kterých komponentů chtějí zájezd sestavit.

V současné době 23 % rekreantů volí tradiční předem připravené zájezdy, ale dalších 20 % si sestavuje zájezd z různých komponentů.

Na osoby, které si organizují cestu zcela nezávisle (54 %), se nová pravidla nevztahují, nicméně tito lidé mohou využít práv, které pro ně vyplývají z předpisů EU o  právech cestujícíchochraně spotřebitele.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy