Ścieżka nawigacji

Czystsza i bezpieczniejsza energia dla samochodów - 24/01/2013

Samochód podłączony do gniazdka elektrycznego © iStockphoto.com/Виталий Кривошеев

Propozycje na rzecz intensywniejszego korzystania z paliw alternatywnych zagwarantowałyby kierowcom możliwość nabycia odpowiedniego paliwa na większej ilości stacji w Europie.

Gdyby więcej kierowców przerzuciło się na samochody zasilane prądem, wodorem i gazem ziemnym - zamiast benzyną i olejem napędowym - UE byłaby mniej zależna od importu ropy i ograniczyłaby emisję gazów cieplarnianych.

Na przeszkodzie powszechnemu korzystaniu z paliw alternatywnych stoją jednak wysokie ceny samochodów, niechęć konsumentów oraz brak odpowiednich stacji.

Komisja chce usunąć te bariery, planuje więc ustanowić wiążące cele i wspólne standardy. Główne propozycje DeutschEnglishfrançais dotyczą:

  • elektryczności – minimalnej liczby stacji z ładowarkami w każdym kraju oraz standardowego gniazdka, by kierowcy mogli naładować baterie w całej UE,
  • wodoru – wspólnych standardów dla węży paliwowych i innych elementów stacji paliw w 14 państwach UE,
  • skroplonego gazu ziemnego – stacji paliwowych dla ciężarówek co 400 km, obok zaproponowanej połączonej europejskiej sieci drogowej English ; wymagane byłyby również stacje paliw dla statków we wszystkich 139 portach morskich i śródlądowych wzdłuż całej sieci,
  • sprzężonego gazu ziemnego – dostępnych, w tym także dla zwyczajnych samochodów, stacji paliw, opartych na wspólnych standardach, co najmniej co 150 km do 2020 r.

Kraje UE mogłyby wprowadzić te zmiany, dostosowując lokalne przepisy i podatki, pobudzając inwestycje sektora prywatnego. Dostępne są już fundusze UE na wsparcie takich zmian.

Propozycje nie dotyczą innych paliw alternatywnych, w przypadku których korzysta się z istniejącej infrastruktury (biopaliwa i paliwa syntetyczne) lub podstawowa infrastruktura już istnieje (skroplony gaz ziemny)

Stworzenie nowoczesnej sieci

Blisko 84 proc. ropy naftowej wykorzystywanej we wszystkich rodzajach transportu jest importowane (ok. 1 mld euro dziennie w 2011 r.). Większość kupowana jest w niestabilnych regionach świata, co oznacza niepewność dostaw.

Przejście na czystsze paliwa to oczywisty sposób na mniejsze uzależnienie energetyczne europejskiej gospodarki.

Podejście to jest zgodne z planem działania w zakresie transportu, określającym cele dotyczące zwiększenia mobilności i dalszej integracji sieci transportowych UE do roku 2050 – przy równoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

More on transport English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki