Cesta

Ekologičtější a spolehlivější paliva pro auta - 24/01/2013

Dobíjení elektromobilu © iStockphoto.com/Vitalij Krivošejev

Návrhy zajistí hustší síť alternativních čerpacích a nabíjecích stanic a tím širší používání alternativních paliv v EU.

Pokud by více řidičů začalo používat vozidla poháněná elektřinou, vodíkem nebo zemním plynem (oproti benzínovým nebo naftovým pohonům), EU by nebyla tak závislá na dovozu energií a výrazněji by se snížily emise skleníkových plynů.

Většímu rozšíření alternativních paliv však brání vysoká cena vozidel, nezvyk ze strany spotřebitelů a malý počet nabíjecích a čerpacích stanic.

Komise chce tyto překážky odstranit, a proto plánuje zavést závazné cíle a společné normy. Hlavní návrhy DeutschEnglishfrançais se týkají:

  • elektřiny – minimální počet nabíjecích stanic na každou zemi a standardní podoba nabíječky (řidiči tak budou moci auto nabít kdekoliv v EU)
  • vodíku – společné normy palivové hadice a další součástí čerpacích stanic ve 14 zemích EU
  • zkapalněného zemního plynu – čerpací stanice pro nákladní vozidla každých 400 km na navrhované sjednocené evropské dopravní síti English ; čerpací stanice pro plavidla ve všech 139 námořních a říčních přístavech v této síti
  • stlačeného zemního plynu – přístup k čerpacím stanicím, společné normy, do roku 2020 celoevropská dostupnost alespoň každých 150 km.

Země EU by tyto změny měly zavést prostřednictvím úpravy svých zákonů a daní, tak aby byli k účasti motivováni soukromí investoři. Pomoci s realizací daných opatření mohou i finanční prostředky EU, které jsou k těmto účelům k dispozici již nyní.

Návrhy se netýkají další alternativních paliv, které buď využívají stávající infrastrukturu (biopaliva a syntetická paliva), anebo pro které již základní infrastruktura existuje (zkapalněný ropný plyn).

Tvorba moderní sítě

Přibližně 84 % ropy, která se použije v dopravě, je třeba dovézt (v roce 2011 to představovalo 1 miliardu eur denně). Většina pochází z nestabilních oblastí světa, dodávky tedy nejsou spolehlivé.

Přechod na ekologičtější paliva je jedním z nejlogičtějších způsobů, jak Evropu vymanit ze závislosti na zahraničních zdrojích energie.

To odpovídá i plánu evropského dopravního prostoru, jenž stanoví cíle v oblasti mobility a integrace dopravních síti , které se mají splnit do roku 2050 za současného snižování emisí skleníkových plynů.

Více informací o dopravě English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy