Navigačný riadok

Užitočné tipy pre bezproblémovú dovolenku - 23/07/2012

Vlajky všetkých 27 členských štátov EÚ vejúce na žrdiach © EU

Právne predpisy EÚ týkajúce sa priestoru bez hraníc, poskytovania lekárskej starostlivosti, cestovania s domácimi zvieratami a roamingových poplatkov významne zjednodušujú cestovanie v Európe.

Určite si zoberte svoj občiansky preukaz alebo pas – potrebovať ho budete najmä, ak letíte lietadlom či cestujete do Írska, Spojeného kráľovstva, Bulharska, Rumunska alebo na Cyprus. Aj v prípade, že neopúšťate krajiny, ktoré tvoria schengenský priestor bez hraníc, odporúčame vám mať pri sebe aspoň jeden z týchto dokumentov, aby ste vedeli preukázať svoju totožnosť v ktorejkoľvek situácii.

Nezabudnite si svoj bezplatný európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Vďaka nemu máte vo všetkých krajinách EÚ, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande nárok na rovnaké zdravotné ošetrenie a výhody ako občania krajín, ktoré navštívite.

Stiahnite si do svojho smartfónu aplikáciu EPZP, ktorá pomáha objasniť rozdiely medzi pravidlami systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách. Takisto poskytuje všeobecné informácie o európskom preukaze zdravotného poistenia, číslach tiesňového volania, poistnom krytí, cenách ošetrenia, preplácaní výdavkov a spoluúčasti a kontakty pre prípad straty alebo krádeže preukazu.

Zaobstarajte si pas EÚ pre spoločenské zvieratá pre mačky, psov a fretky(!), ktoré si beriete so sebou na dovolenku. Tento doklad slúži ako potvrdenie o platných očkovaniach vášho domáceho miláčika. V prípade ostatných zvierat neboli zatiaľ prijaté spoločné pravidlá pre celú EÚ, preto si pred odchodom preverte platné vnútroštátne pravidlá English cieľovej krajiny.

Zájdite k svojmu mobilnému operátorovi. Roamingové pravidlá EÚ English vás chránia pred tým, aby vás po návrate z dovolenky zalial studený pot pri pohľade na faktúru od mobilného operátora. Ak svoj mobilný telefón nemienite vypnúť ani počas dovolenky, môžete si vopred stanoviť nižšie či vyššie limity, a to najmä ak chcete v zahraničí využívať internet a e-mail. Cenové stropy platia aj pre roamingové poplatky za hovory a textové správy.

Poznačte si jednotné európske číslo tiesňového volania: 112. Zíde sa vám, ak sa ocitnete v núdzi. Toto číslo funguje v každej krajine EÚ a jeho operátori hovoria viacerými jazykmi DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski (v závislosti od krajiny).

Informujte sa o svojich základných právach cestujúcich v leteckej či železničnej doprave. Aj v tomto prípade si môžete stiahnuť novú mobilnú aplikáciu Komisie o právach cestujúcich, ktorá vám pomôže počas krušných chvíľ na letisku či na stanici.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako vám EÚ môže na dovolenke pomôcť, kontaktujte informačnú službu Komisie Europe Direct, ktorá poskytuje odpovede na otázky vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Za hranicami Únie máte právo požiadať o pomoc konzulát alebo veľvyslanectvo ktoréhokoľvek členského štátu EÚ, ak vaša krajina nemá takéto zastúpenie v mieste vášho pobytu.

Viac o cestovaní v Európe

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy