Ścieżka nawigacji

O czym warto pamiętać, by uniknąć problemów na wakacjach - 23/07/2012

Flagi 27 państw członkowskich UE © UE

Unijne przepisy dotyczące przekraczania granic, leczenia, przewożenia zwierząt domowych, opłat roamingowych i praw pasażerów ułatwiają nam wszystkim podróżowanie po Europie.

Jeśli będziesz podróżować samolotem lub wybierasz się do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru lub Rumunii – musisz wziąć ze sobą ważny dowód tożsamości lub paszport . Nawet jeśli podróżować będziesz tylko w obrębie strefy Schengen (obszaru bez granic wewnętrznych), warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, by móc potwierdzić swoją tożsamość w innych nieprzewidzianych okolicznościach.

Aby za granicą – w innym kraju UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii – móc skorzystać z usług służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa, należy przed wyjazdem zaopatrzyć się w bezpłatną europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Jeśli posiadasz smartfona, możesz pobrać specjalną aplikację, która wyjaśnia różnice w przepisach dotyczących systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Zawiera ona również ogólne informacje na temat karty EKUZ, kosztów konkretnych usług i ich refundacji, numery alarmowe i dane kontaktowe na wypadek utraty karty.

Pamiętaj o paszporcie dla zwierząt domowych (kotów, psów czy fretek) towarzyszących Ci w podróży. Dokument ten jest dowodem, że zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Przed wyjazdem sprawdź, jakie przepisy English obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach przepisy te dotyczą obecnie także innych zwierząt.

Skontaktuj się z operatorem swojej sieci komórkowej. Dzięki unijnym przepisom dotyczącym roamingu English korzystanie z telefonu komórkowego za granicą stało się o wiele tańsze. Możesz też z góry określić własny limit, jeżeli planujesz czesto korzystać z telefonu podczas podróży, a zwłaszcza zamierzasz surfować po internecie i korzystać z poczty elektronicznej. Ustalono również maksymalne stawki za połączenia i wysyłanie wiadomości sms w roamingu.

Zapamiętaj obowiązujący w całej UE numer alarmowy: 112. Nie wahaj się z niego skorzystać w potrzebie. Numer ten działa w każdym kraju UE, a operatorzy posługują się wieloma językami, w zależności od kraju.

Poznaj prawa, które przysługują Ci podczas podróży samolotem lub koleją. Możesz również pobrać na swój telefon nową, przygotowaną przez Komisję Europejską aplikację dla pasażerów – znajdziesz w niej wszelkie informacje przydatne w razie problemów w podróży.

Wiele praktycznych wskazówek możesz uzyskać, kontaktując się z serwisem Europe Directsłużbą informacyjną Komisji Europejskiej . Jej pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Jeśli przebywasz poza Unią Europejską i potrzebujesz pomocy, lecz Twój kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa, masz prawo zwrócić się do konsulatu lub ambasady innego kraju UE.

Więcej o podróżowaniu po Europie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki