Cesta

Na co před odjezdem na dovolenou nezapomenout - 23/07/2012

Vlajky 27 členských států EU vlající na stožárech © EU

Díky dohodám mezi státy EU o hraničních kontrolách, poskytování lékařské péče, cestování s domácími mazlíčky, poplatcích za volání z mobilu v zahraničí a právech cestujících můžete dnes po Evropě cestovat mnohem pohodlněji a bez stresu.

Při cestování po EU potřebujete mít u sebe průkaz totožnosti. Zpravidla postačí občanský průkaz, ale pokud se chystáte do Bulharska, Irska, na Kypr, do Rumunska nebo Spojeného království, nezapomeňte si s sebou vzít cestovní pas . I když se při překračování hranic v rámci schengenském prostoru průkaz totožnosti předkládat nemusí, je lepší si pas nebo občanku na cesty pro všechny případy přibalit.

Nezapomeňte, že díky evropskému průkazu zdravotního pojištění, který si můžete nechat zdarma vystavit u své zdravotní pojišťovny, máte v EU nárok na zdravotní péči a lékařské ošetření ve stejné míře jako občané dané země. Totéž platí i na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a ve Švýcarsku.

Kromě toho si můžete do smartphonu stáhnout mobilní aplikaci, která vám pomůže při orientaci v systémech zdravotnictví jednotlivých zemí, které se od sebe mnohdy zásadně liší. Prostřednictvím této aplikace se dozvíte více o evropském průkazu zdravotního pojištění, linkách tísňového volání, rozsahu pojistného krytí a nároku na proplacení výdajů. Zjistíte rovněž, na koho se obrátit v případě ztráty průkazu.

Zařiďte svému psovi, kočce či fretce cestovní pas! – pokud si je brete na dovolenou do zahraničí s sebou. V pasu jsou uvedeny informace o tom, zda byl váš domácí mazlíček očkován proti vzteklině. Před odjezdem na dovolenou se pro jistotu seznamte s pravidly, která platí v jednotlivých zemích English . Ta upravují i požadavky při cestování s ostatními druhy zvířat.

Obraťte se na svého mobilního operátora. Roamingová pravidla EU English vás chrání proti nepříjemnému překvapení po návratu z dovolené v podobě nečekaně vysokého telefonního účtu. Víte-li předem, že budete mobil v zahraničí používat často, především pro datové služby, můžete si nastavit finanční limit, při jehož dosažení vám bude zasláno upozornění. Výše poplatků za volání a smsky v zahraničí je díky pravidlům EU rovněž omezena.

Zapamatujte si číslo linky tísňového volání platné v celé EU: 112. Na toto číslo můžete zavolat v naléhavém případě, ať již potřebujete pomoc policie, záchranné služby či hasičů. Linka funguje ve všech zemích EU a její operátoři mluví několika jazyky DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski , v závislosti na příslušné zemi.

Seznamte se s právy, která máte při cestování letadlem nebo vlakem. Můžete si stáhnout novou tematickou aplikaci pro mobilní telefony, kterou vydala Evropská komise, abyste tak měli v případě potřeby příslušné informace po ruce.

Další informace o vašich právech v EU vám poskytne informační služba Evropské komise Europe Direct. Dotazy můžete posílat v kterémkoli z úředních jazyků EU.

Cestujete-li mimo Evropskou unii, budete se moci v případě potřeby obrátit na velvyslanectví nebo konzulát kteréhokoli členského státu Unie, pokud v místě, kde se právě nacházíte, Česká republika zastoupení nemá.

Další informace o cestování v Evropě

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy