Navigačný riadok

Dovolenka bez stresu - 08/08/2011

Vlajky všetkých členských štátov EÚ vejúce na vztýčených žrdiach © EU

Ak sa toto leto ešte chystáte dovolenkovať v inom členskom štáte EÚ, prečítajte si naše tipy a rady pre bezstarostné cestovanie.

Cestovanie po Európe je stále jednoduchšie vďaka právnym predpisom EÚ, ktoré sa týkajú cestovných dokladov, domácich miláčikov, lekárskeho ošetrenia, roamingových poplatkov a práv cestujúcich.

Predtým, ako sa vyberiete na dovolenku:

  • Vždy pri sebe noste občiansky preukaz alebo cestovný pas pre seba a svoje deti, aby ste vedeli preukázať svoju a ich totožnosť (napr. pri odbavení na letisku). Cestovný doklad budete takisto potrebovať pri kontrolách na hraniciach krajín, ktoré nie sú členmi schengenského priestoru, t. j. pri ceste do Írska, Spojeného kráľovstva, Bulharska, Rumunska a na Cyprus.
  • Mačky, psy a fretky potrebujú pri prevoze do zahraničia pas pre spoločenské zvieratá. Tento doklad slúži ako potvrdenie o platných očkovaniach vášho domáceho miláčika. Ak s nimi plánujete ísť do Írska, Spojeného kráľovstva, Fínska, Švédska a na Maltu môžu od vás nad rámec spoločných európskych pravidiel vyžadovať aj ďalšie potvrdenia, preto si pred odchodom na dovolenku skontrolujte príslušné pravidlá platné v týchto štátoch English . V prípade ostatných zvierat neboli zatiaľ prijaté spoločné pravidlá pre celú EÚ, preto si musíte zakaždým preveriť platné vnútroštátne pravidlá cieľovej krajiny.
  • Ak svoj mobilný telefón nemienite vypnúť ani počas dovolenky, skontaktujte sa s vašim mobilným operátorom, a to najmä ak chcete v zahraničí využívať internet a e-mail. Operátor je podľa predpisov EÚ povinný vaše pripojenie prerušiť, keď váš účet dosiahne sumu 50 EUR - aby vás po príchode domov pri pohľade na faktúru za dátové roamingové služby neoblial studený pot. Nastaviť si však môžete aj nižší alebo vyšší limit. EÚ takisto zaviedla cenový strop pre roamingové poplatky za telefonovanie a posielanie SMS English .
  • Poznačte si jednotné európske číslo tiesňového volania: 112. Toto číslo funguje v každom členskom štáte EÚ a jeho operátori hovoria viacerými jazykmi DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski (v závislosti od krajiny).

Na ceste

  • Informujte sa o svojich základných právach cestujúcich v leteckej či železničnej doprave v rámci EÚ. Ľudia so zdravotným postihnutím a zníženou pohyblivosťou majú okrem toho ďalšie práva - napr. nárok na bezplatnú pomoc na letiskách alebo železničných staniciach.

Ak máte záujem o viac informácií týkajúcich sa vašich práv v EÚ, kontaktujte informačnú službuEurope Direct, ktorá poskytuje odpovede na otázky občanov vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Viac o cestovaní v Európe

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy