Ścieżka nawigacji

Podróżuj bezstresowo - 08/08/2011

Flagi 27 państw członkowskich UE © UE

Jeśli tego lata planujesz wakacje w innym kraju UE, oto kilka wskazówek, jak podróżować bez stresu.

Dzięki przepisom UE, które dotyczą tak różnorodnych kwestii, jak: granice, zwierzęta domowe, opieka medyczna, opłaty roamingowe i prawa pasażerów, podróże po Europie stały się jeszcze łatwiejsze.

Zanim wyruszysz w drogę

  • Zawsze miej przy sobie dowód osobisty lub paszport - na wypadek sytuacji, kiedy musisz potwierdzić swoją tożsamość (np. podczas odprawy na lotnisku). Ważny dowód osobisty lub paszport musisz mieć przy sobie, przekraczając granicę Irlandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cypru czy Rumunii. Kraje te nie należą do strefy Schengen.
  • Pamiętaj, że koty, psy i fretki potrzebują paszportu dla zwierząt domowych. Dokument ten jest dowodem, że zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Irlandia, Wielka Brytania, Finlandia, Malta i Szwecja stosują dodatkowe wymagania. Dlatego przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami tych krajów English . Krajowe przepisy dotyczą obecnie także innych zwierząt.
  • Skontaktuj się ze swoim operatorem telefonii komórkowej, jeśli zamierzasz często używać telefonu, zwłaszcza aby korzystać z Internetu i wysyłać e-maile. Jeśli Twoje koszty przesyłu danych w roamingu osiągną wysokość 50 euro, operator musi przerwać świadczenie tej usługi, aby Twój rachunek nie był szokująco wysoki. Przed podróżą możesz ustalić wysokość tego pułapu. UE ustaliła również pułapy opłat za rozmowy i SMS-y w roamingu English .
  • Zanotuj unijny telefon alarmowy: 112. Numer ten działa w każdym kraju UE, a operatorzy mówią wieloma językami, w zależności od kraju.

W podróży

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co jeszcze UE może dla Ciebie zrobić, skontaktuj się z serwisem informacyjnym Komisji Europe Direct. Udziela on odpowiedzi na pytania we wszystkich językach urzędowych UE.

Więcej o podróżowaniu po Europie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki