Cesta

Na dovolenou v pohodě - 08/08/2011

Vlajky 27 členských států vlající na stožárech © EU

Pokud vyjíždíte na dovolenou do jiné země EU, možná se vám budou hodit naše tipy.

Cestování po Evropě nebylo nikdy tak snadné - i díky dohodám EU, které se týkají hraničních kontrol, převážení zvířat, práva na lékařské ošetření, snižování roamingových poplatků nebo práv cestujících.

Než vyrazíte:

  • Nezapomeňte si doma občanský průkaz nebo pas a vždy jej mějte u sebe - svou totožnost budete musete prokazovat například na letišti. A pokud cestujete do Irska, Spojeného království, Bulharska, na Kypr nebo do Rumunska či z těchto zemí vyjíždíte, budete muset svou totožnost prokázat i na hranicích. Tyto země totiž netvoří součást schengenského prostoru.
  • Pokud s sebou na dovolenou berete psa, kočku nebo fretku, musíte mít pro ně pas. Slouží jako důkaz o tom, že byl váš domácí mazlíček očkován proti vzteklině. Irsko, Spojené království, Finsko, Malta a Švédsko mají kromě toho i další požadavky English , před vycestováním je proto dobré se informovat podrobněji. Na ostatní druhy zvířat se vztahují pravidla jednotlivých zemí.
  • Pokud víte, že budete na dovolené hodně telefonovat, a zejména používat přes mobil internetové aplikace, obraťte se na svého mobilního operátora. Pokud váš účet za datový roaming dosáhne 50 eur, poskytovatel vám tuto službu automaticky zablokuje. Chrání vás tak před účty dosahujícími astronomických částek. S poskytovatelem je však možné se domluvit i na jiné výši limitu. EU také stanovila limity cen za roamingové hovory a smsky English .
  • Zapamatujte si číslo celoevropské tísňové linky: 112. Funguje ve všech zemích EU a její operátoři mluví několika jazyky DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski .

Když jste na cestách:

  • Nezapomeňte, že jako cestující v letecké a železniční dopravě v EU máte zajištěnu celou řadu práv. EU navíc zaručuje pro cestování celou řadu dalších práv postiženým a lidem s omezenou pohyblivostí.

Další informace vám poskytne informační služba Evropské komise, Europe Direct, fungující ve všech úředních jazycích EU.

Další informace o cestování v Evropě

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy