Navigačný riadok

Zníženie počtu úmrtí na cestách o polovicu - 12/10/2010

Kombináciou ohľaduplného správania vodičov, kvalitnej cestnej infraštruktúry a dobrého technického stavu vozidiel za bezpečnejšie cesty v celej Európe

V roku 2009 zahynulo na cestách v EÚ okolo 35 000 osôb, čo je v porovnaní s rokom 2001 o takmer tretinu menej. Aj keď ide o významné zlepšenie, nie je čo oslavovať. Výsledky najnovšieho prieskumu Englishfrançais EÚ o bezpečnosti cestnej premávky v Európe ukazujú, že väčšina ľudí sa stotožňuje s tvrdením, že na zníženie počtu nehôd sú potrebné ďalšie opatrenia.

Za veľkou väčšinou úmrtí stoja príčiny ako prekračovanie rýchlosti, alkohol za volantom a nepoužívanie bezpečnostných pásov. K zvyšovaniu rizika však prispievajú aj nedostatočne udržiavané cesty a nevyhovujúci stav vozidiel.

Nový súbor usmernení EÚ pre bezpečnosť cestnej premávky z júla tohto roku sa zameriava v prvom rade na vzdelávanie a výcvik vodičov a na zvýšenú kontrolu dodržiavania dopravných predpisov. Usmernenia takisto poukazujú na potrebu lepšej cestnej infraštruktúry najmä vo vidieckych oblastiach, kde sa v porovnaní s diaľnicami stáva drvivá väčšina smrteľných nehôd.

Bezpečnosť vozidiel by sa mala zvýšiť využitím inteligentných technológií, ako sú napríklad senzory upozorňujúce na zmenu jazdného pruhu.

Každý rok je až 17 % obetí dopravných nehôd z radov motocyklistov, i keď z celkového počtu účastníkov cestnej premávky predstavujú len 2 %. Bezpečnostné prvky ako pokročilé brzdné systémy by mohli prispieť k vyššej bezpečnosti týchto najrizikovejších dopravných prostriedkov.

Tretíkrát EÚ venuje 13. október Európskemu dňu bezpečnosti na cestách. Na tohtoročnom podujatí Komisia podrobne predstaví nové usmernenia na obdobie 10 rokov a potvrdí svoj záväzok z roku 2001 znížiť počet úmrtí na cestách na polovicu.

Okrem toho belgické predsedníctvo EÚ pripravilo v Bruseli ukážky práce z celej EÚ zameranej na boj proti najčastejším dopravným priestupkom.

Viac o bezpečnosti na európskych cestách

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy