Cesta

Počet osob usmrcených při dopravních nehodách je třeba snížit alespoň o polovinu - 12/10/2010

Má-li být na evropských silnicích bezpečněji, je třeba se za volantem chovat odpovědněji a zároveň zkvalitnit infrastrukturu i vozidla.

V roce 2009 na silnicích v EU zahynulo přibližně 35 000 osob. Počet usmrcených osob tak oproti roku 2001 poklesl o více než třetinu. To je sice znatelné zlepšení situace, důvod k oslavám to však je jen sotva. Podle nedávného průzkumu Englishfrançais EU týkajícího se bezpečnosti evropského silničního provozu, většina lidí souhlasí s tím, že pro snížení nehodovosti je třeba udělat více.

Nejčastějšími příčinami smrtelných nehod jsou nepřiměřená rychlost, řízení pod vlivem alkoholu a nezapnuté bezpečnostní pásy. Zbytečné riziko však také představují nevyhovující technický stav vozidel a nedostatečná údržba silnic.

V červenci přišla EU s návrhem nových pokynů k bezpečnosti silničního provozu , které se zabývají především zlepšením přípravy řidičů a přísnějším vymáháním dopravních předpisů. Unie rovněž vyzývá ke zkvalitnění běžných silnic na venkově a ve městech. Oproti dálnicím totiž právě na nich dochází k většině nehod.

Bezpečnost vozidel lze zvýšit pomocí inteligentních technologií, jako jsou např. senzory upozorňující na vybočení z jízdního pruhu.

17 % smrtelných nehod tvoří každoročně nehody motocyklistů. Ti přitom představují pouhá 2 % všech účastníků silničního provozu. Tuto neradostnou bilanci by měly pomoci zlepšit vyspělejší technologie, zejména brzdových systémů.

Už třetí rokem EU vyhlašuje 13. říjen Evropským dnem bezpečnosti silničního provozu. Letos Komise připravila zmíněné pokyny na příští desetiletí a znovu tak potvrdila závazek z roku 2001, podle něhož se musí počet smrtelných obětí dopravních nehod snížit na polovinu.

V Bruselu akce belgického předsednictví EU předvede, jakých pokroků bylo v celé EU dosaženo v boji proti nejčastějším dopravním přestupkům.

Další informace o bezpečnosti silničního provozu v Evropě

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy