Ścieżka nawigacji

Podróżuj mądrzej, żyj lepiej - 17/09/2010

Logo Europejskiego Tygodnia Mobilności 2010 © UE

Europejski Tydzień Mobilności 2010 zachęca nas do pieszego spaceru albo jazdy na rowerze zamiast jazdy samochodem.

Transport samochodowy to główna przyczyna hałasu, zanieczyszczonego powietrza i zatłoczonych dróg, a więc tych negatywnych czynników, które obniżają jakość naszego życia i mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do nasilenia się infekcji dróg oddechowych, a siedzący tryb życia sprzyja otyłości i chorobom układu krążenia. Co roku w Europie odnotowuje się 127 tys. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Europejski Tydzieñ Mobilności 2010 English pokazuje nam, że można zostawić samochód w garażu i skorzystać z alternatywnych środków transportu, które mniej zanieczyszczają otoczenie i mniej hałasują, i tym samym uczynić coś dobrego dla środowiska naturalnego i swojego zdrowia. Jeżdżąc do pracy na rowerze albo chodząc pieszo, łatwiej możemy zachować dobre zdrowie i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2.

Od 16 do 22 września miasta uczestniczące w Tygodniu Mobilności podejmują szereg działań promujących zrównoważoną mobilność i informują o jej zaletach. We włoskiej Bolonii organizowana jest licytacja używanych rowerów, a mieszkańcy francuskiego Cannes będą mogli dowiedzieć się o wspólnym użytkowaniu jednego samochodu (tzw. car-sharing). Z kolei w czeskim Brnie przygotowano szereg inicjatyw promujących tzw. nordic walking, jazdę na rowerze i jazdę na rolkach. W Brukseli zostanie rozwinięty czerwony chodnik wzdłuż jednej z głównych arterii miasta. W Krakowie, który już po raz dziewiąty uczestniczy w tej ogólnoeuropejskiej akcji, m.in. przez cały tydzień na Małym Rynku będzie można oglądać wystawę zdjęć prezentujących miejskie inwestycje komunikacyjne.

Od 2002 r. Europa co roku organizuje swój Tydzień Mobilności. Miasta uczestniczące w tej imprezie zobowiązują do wprowadzenia na stałe przynajmniej jednego praktycznego rozwiązania dotyczącego bardziej zrównoważonych sposobów przemieszczania się. W zeszłym roku w imprezie uczestniczyła rekordowa liczba miast: 2 178 i w życie wprowadzono 4 441 trwałych rozwiązań.

Punktem kulminacyjnym tegorocznej edycji Tygodnia Mobilności jest Dzień bez Samochodu zaplanowany na 22 września. W tym dniu w miastach i miasteczkach wydzielone zostaną strefy przeznaczone wyłącznie dla pieszych, rowerzystów i transportu zbiorowego.

Tydzień Mobilności stwarza nam możliwość zmiany naszych przyzwyczajeń i wypróbowania innych sposobów poruszania się, sprzyjających aktywności fizycznej i przyjaznych dla środowiska. Pieszo, na rowerze, czy też na hulajnodze - podróżować mądrzej znaczy żyć lepiej!

Sprawdź, jakie imprezy odbywają się w Twojej okolicy English

Nagroda Europejskiego Tygodnia Mobilności English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki