Navigačný riadok

Program EÚ o bezpečnosti na cestách na nasledujúcich 10 rokov - 20/07/2010

EÚ obnovuje svoj cieľ znížiť ročný počet úmrtí na cestách o polovicu.

V roku 2009 prišlo pri dopravných nehodách na cestách EÚ o život 35 000 ľudí, čo je o 36 % menej ako v roku 2001, keď si Komisia prvýkrát stanovila cieľ znížiť úmrtnosť o 50 %. Najrizikovejšími skupinami sú mladí ľudia a motocyklisti.

Medzi najčastejšie príčiny smrteľných úrazov na cestách patria nedodržanie povolenej rýchlosti, jazda pod vplyvom alkoholu a nepoužívanie bezpečnostných pásov. Riziko fatálnych úrazov zbytočne zvyšuje aj zlý technický stav vozidiel a nedostatočne udržiavané cesty. Nový program EÚ ponúka riešenia pre všetky problematické záležitosti.

Počas nasledujúcich 10 rokov:

• vstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré rozšíria okruh vozidiel povinne vybavovaných automatickými varovnými systémami, vrátane systémov, ktoré upozornia na prekročenie rýchlosti a opustenie jazdného pruhu.

• EÚ poskytne finančné prostriedky len na tie projekty budovania cestnej infraštruktúry, ktoré budú spĺňať predpisy EÚ o bezpečnosti na cestách.

• bude EÚ spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi na vytvorení spoločnej stratégie vzdelávania a odbornej prípravy účastníkov cestnej premávky.

• sa vystupňuje úsilie o zvýšenie bezpečnosti motocyklistov. S výnimkou tejto kategórie došlo v uplynulých rokoch k poklesu miery úmrtnosti na cestách u všetkých ostatných druhov dopravy. Každý rok, napriek tomu, že motocyklisti predstavujú len okolo 2 % účastníkov cestnej premávky, figurovali vodiči motocyklov alebo mopedov až v približne 17 % smrteľných úrazov.

Z výsledkov nedávneho celoeurópskeho prieskumu Englishfrançais vyplýva, že Európania si želajú, aby kompetentní vyvíjali viac úsilia na zníženie počtu dopravných nehôd. Väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že opatrenia vlád by sa mali zamerať na zlepšenie stavu ciest a lepšie presadzovanie dopravných predpisov.

Len štyri krajiny - Lotyšsko, Španielsko, Estónsko a Portugalsko, dokázali znížiť mieru úmrtnosti o 50 % v porovnaní s rokom 2001. Množstvo smrteľných úrazov sa zvýšilo v Rumunsku a na Malte.

Spojené kráľovstvo, Holandsko a Švédsko zaznamenali v roku 2009 najmenej úmrtí. Najviac ich bolo v Grécku a Rumunsku.

 

Bezpečnosť na cestách - Opatrenia EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy