Navigācijas ceļš

ES izstrādājusi ceļu satiksmes drošības plānu nākamajiem 10 gadiem - 20/07/2010

ES atkārtoti izvirza mērķi uz pusi samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu

Eiropas Savienībā 2009. gadā ceļu satiksmes negadījumos gāja bojā ap 35000 cilvēku. Tas ir par 36 % mazāk salīdzinājuma ar 2001. gadu, kad Eiropas Komisija pirmo reizi izvirzīja mērķi panākt, lai bojāgājušo skaits samazinātos par 50 %. Visapdraudētākie ir jaunieši un motociklisti.

Visizplatītākie riska faktori, kas apdraud dzīvību uz ceļa, ir ātruma ierobežojumu pārsniegšana, braukšana dzērumā un drošības jostas nelietošana. Tomēr bīstami ir arī nedroši transportlīdzekļi un sliktā stāvoklī esoši ceļi. Tas ir risks, no kura varētu izvairīties. Jaunajā ES programmā analizēti veidi, kā risināt visas šīs problēmas.

Tuvākajos 10 gados iecerēts veikt šādus pasākumus:

• stāsies spēkā jauni noteikumi par to, ka automašīnām jābūt aprīkotām ar automātiskām brīdināšanas sistēmām (piemēram, tās brīdinās par atļautā ātruma pārsniegšanu un izbraukšanu no joslas);

• ES finansējumu piešķirs tikai tādiem ceļu būves projektiem, kas atbilst ES noteikumiem par ceļu satiksmes drošību;

• ES sadarbosies ar dalībvalstu iestādēm, lai izstrādātu kopēju satiksmes dalībnieku izglītošanas un mācību stratēģiju;

• tiks vairāk gādāts par motociklistu drošību. Pēdējos gados ir samazinājies bojāgājušo skaits visos transporta veidos, izņemot motociklistus. Ik gadu ap 17 % no visiem satiksmes negadījumos bojāgājušajiem ir cilvēki, kas braukuši ar motociklu vai mopēdu. Tā kā šī kategorija veido tikai 2 % no visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, šāds bojāgājušo īpatsvars ir neproporcionāli liels.

Nesenā aptaujā Englishfrançais , kas notika visā ES, respondenti norādīja, ka ir jādara vairāk, lai samazinātu avāriju skaitu. Vairums aptaujāto uzskata, ka valdībām jāuzlabo ceļu kvalitāte un aktīvāk jāuzrauga ceļu satiksmes noteikumu ievērošana.

Tikai četrām valstīm — Igaunijai, Latvijai, Portugālei un Spānijai — izdevies avārijās bojāgājušo skaitu ik gadu samazināt par 50 % salīdzinājumā ar 2001. gadu. Savukārt Maltā un Rumānijā bojāgājušo skaits ir pat pieaudzis.

2009. gadā vismazāk cilvēku zaudēja dzīvību Lielbritānijā, Nīderlandē un Zviedrijā. Visvairāk negadījumu ar traģiskām sekām bija Grieķijā un Rumānijā.

 

ES pasākumi ceļu satiksmes drošības jomā

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites