Navigačný riadok

Šťastnú cestu vám zaistia vaše práva cestujúcich v EÚ - 08/07/2010

Silueta skupiny cestujúcich s batožinou © EU

Dovolenkári, ktorí tento rok na dopravu do dovolenkovej destinácie využijú lietadlo alebo vlak, sa v rámci EÚ môžu spoľahnúť na celý rad práv. V budúcnosti sa ich platnosť rozšíri aj na cestujúcich v autobusovej a lodnej doprave.

Podľa prieskumov sa až 80 % Európanov chystá tento rok na dovolenku. Či už do svojej destinácie pocestujú lietadlom, vlakom, autobusom alebo loďou, sú chránení právami cestujúcich. Vďaka nim sa nemusia báť, že najkrajší čas v roku sa zmení na nočnú moru z dôvodu meškania lietadla alebo výpadku vlakového spojenia.

V leteckej doprave sa práva cestujúcich uplatňujú už nejaký čas. Jedným z nich je napríklad právo na bezplatné občerstvenie pri letoch, ktoré meškajú viac ako dve hodiny. Ak sa čas meškania predĺži na päť hodín alebo dôjde k zrušeniu letu, cestujúci si môžu vybrať medzi náhradou cestovného (do siedmich dní), spiatočným letom do miesta odletu alebo využitím alternatívnej dopravy do cieľovej destinácie. Ak sa let preloží na ďalší deň, dopravca je povinný zabezpečiť pre svojich klientov nocľah.

Mnohí pasažieri využili svoje práva v apríli tohto roku, keď európsky vzdušný priestor takmer na týždeň paralyzoval sopečný oblak English z islandskej sopky. Jeho následkom ostalo uväznených na európskych letiskách desať miliónov cestujúcich.

Bez obáv sa na dovolenku môžu vydať aj cestujúci, ktorí využívajú železničnú dopravu. EÚ minulý rok posilnila práva cestujúcich v železničnej doprave tak, aby pred, počas aj po ceste boli dostatočne informovaní o výhodných cenách, najkratších spojeniach, prípojoch, ako aj o prístupnosti vagónov a nástupíšť pre osoby so zdravotným postihnutím. Pri meškaní od jednej do dvoch hodín majú cestujúci nárok na odškodnenie vo výške 25 % ceny cestovného, resp. 50 %, ak presiahne dve hodiny.

Obe skupiny majú nárok na odškodné, ak počas cesty dôjde k poškodeniu alebo strate ich batožiny. V prípade leteckej prepravy sa táto suma môže vyšplhať do výšky 1 220 EUR, v železničnej doprave až do výšky 1 300 EUR.

V budúcnosti sa posilnia aj práva cestujúcich v autobusovej English a lodnej English doprave, takže budú mať podobné práva ako cestujúci v železničnej a leteckej doprave. Od roku 2012 sa cestujúcim v lodnej doprave bude musieť vyplácať odškodné pri omeškaniach, ktoré presiahnu 90 minút. O právach cestujúcich v autobusovej doprave sa ešte stále rokuje.

V budúcnosti budú musieť aj prepravcovia v autobusovej a lodnej doprave, podobne ako v lietadlách a vlakoch, zabezpečiť prístup pre ľudí so zníženou pohyblivosťou English , tak aby všetci občania EÚ mohli bez prekážok cestovať na dovolenku.

Práva cestujúcich v EÚ English

12 najdôležitejších odporúčaní EÚ pre cestujúcich Englishitaliano

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy