Ścieżka nawigacji

"Spokojnej podróży!" - chronią cię prawa pasażera - 08/07/2010

Sylwetki grupy podróżnych czekających z bagażami © EU

Podróżnym, którzy tego lata wybierają się na urlop samolotem lub pociągiem, przysługuje w UE wiele praw pasażera. Ich zakres ma wkrótce zostać rozszerzony na osoby podróżujące autobusem i statkiem.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że ok. 80 proc. Europejczyków planuje w tym roku wakacyjną podróż. Jeśli odbędzie się ona takimi środkami lokomocji, jak samolot, pociąg, autobus czy statek, podróżnych będą chronić prawa pasażera. Dzięki temu mniej dadzą się we znaki niedogodności podróżowania, jak np. opóźnienie czy odwołanie lotu lub pociągu.

Pasażerowie linii lotniczych już od dawna mają wiele praw. W razie opóźnienia lotu wynoszącego co najmniej dwie godziny przysługuje im darmowy posiłek i napój. W przypadku pięciogodzinnego opóźnienia bądź odwołania lotu klienci mają do wyboru zwrot kosztów biletu w ciągu siedmiu dni, bilet powrotny do miejsca wylotu lub skorzystanie z alternatywnego środka transportu do docelowego miejsca podróży. Jeśli lot zostanie przesunięty na następny dzień, klient ma prawo do noclegu w hotelu.

W kwietniu br. wielu pasażerów skorzystało z tych praw po wybuchu islandzkiego wulkanu. Olbrzymia chmura popiołu English sparaliżowała wtedy na cały tydzień europejską przestrzeń powietrzną - dziesięć milionów ludzi oczekiwało na lotniskach Europy na wznowienie ruchu.

Również pociągiem można wyruszać w wakacyjną podróż bez obaw. W zeszłym roku UE dostosowała prawa przysługujące pasażerom pociągu do praw pasażera samolotu. Od tej pory muszą być oni dokładnie informowani - przed, podczas i po podróży - o najkorzystniejszych cenach biletów, najkrótszych połączeniach, możliwościach przesiadki oraz dostępności wagonów i dworców. Za opóźnienia wynoszące od jednej do dwóch godzin przedsiębiorstwo kolejowe powinno zwracać 25 proc. ceny biletu, a za dłuższe opóźnienia - 50 proc. ceny.

Pasażerowie pociągu tak samo jak pasażerowie linii lotniczych mają prawo do rekompensaty za uszkodzony lub zagubiony bagaż - w przypadku lotów jest to maksymalnie 1 220 euro, a w przypadku podróży pociągiem - 1 300 euro.

W niedalekiej przyszłości także osobom podróżującym autobusami English i statkami pasażerskimi English będą przysługiwać prawa podobne do tych, które mają osoby odbywające podróż pociągiem czy samolotem. Od 2012 r. pasażerom statku będzie wypłacane odszkodowanie m.in. za opóźnienie wynoszące od 90 minut. Trwają jeszcze rozmowy w sprawie praw pasażera w transporcie autobusowym.

Aby wszyscy obywatele UE mogli podróżować bez utrudnień, w przyszłości niezbędne jest zagwarantowanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej English łatwiejszego dostępu do autobusów i statków, co już zrobiono w przypadku pociągów i samolotów.

Prawa pasażera w UE English

12 ważnych rad dla pasażerów w UE Englishitaliano

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki