Navigācijas ceļš

Pasažieru tiesības ES - 08/07/2010

Ar bagāžu apkrāvušās ceļotāju grupas silueti © ES

Ceļotājiem, kas šovasar atvaļinājumā dosies ar lidmašīnu vai vilcienu, ES ir daudz dažādu tiesību. Līdzīgas tiesības nākotnē būs arī autobusu un kuģu pasažieriem.

Kādā aptaujā noskaidrots, ka apmēram 80 % eiropiešu šogad iecerējuši atvaļinājuma laikā doties ceļojumā. Lai gada skaistāko laiku neaptumšotu ķibeles, piemēram, lidmašīnas reisa kavēšanās vai atcelts vilciena reiss, ceļotāju tiesības ir labi aizsargātas neatkarīgi no tā, ar kādu transportlīdzekli (lidmašīnu, vilcienu, autobusu vai kuģi) viņas dodas uz savu galamērķi.

Aviopasažieriem plašas tiesības ir jau labu laiku. Ja avioreiss aizkavējies par divām stundām vai ilgāk, viņiem pienākas bezmaksas maltītes un dzērieni. Savukārt tad, ja avioreiss aizkavējies par piecām stundām vai atcelts, aviopasažieri var izvēlēties kādu no vairākiem risinājumiem: par biļeti izdotās naudas kompensāciju septiņu dienu laikā, aviobiļeti atpakaļ uz izlidošanas vietu vai iespēju uz izvēlēto galamērķi doties, izmantojot kādu citu transporta veidu. Ja lidojums atlikts uz nākamo dienu, pasažieriem pienākas istaba viesnīcā.

Daudzi pasažieri šīs tiesības izmantoja šā gada aprīlī, kad Īslandē sākās vulkāna izvirdums, kura dēļ radās milzīgs pelnu mākonis English . Tas aptuveni nedēļu bloķēja gaisa satiksmi Eiropā, un lidostās "iesprūda" ap desmit miljoniem cilvēku.

Atpūtas ceļojumā bez raizēm var doties arī ar vilcienu. Pērn Eiropas Savienība dzelzceļa pasažieru tiesības pielīdzināja aviopasažieru tiesībām. Tāpēc tagad dzelzceļa pasažieriem gan pirms ceļojuma, gan tā laikā, gan arī pēc tam ir tiesības saņemt informāciju par lētākajām cenām, īsāko braukšanas laiku, iespējām braukt ar pārsēšanos, kā arī par vagonu un dzelzceļa staciju pieejamību. Ja vilciens aizkavējies stundu vai divas, pasažieriem ir tiesības atgūt 25 % biļetes cenas, bet tad, ja aizkavēšanās bijusi ilgāka par divām stundām,  — pusi biļetes cenas.

Tāpat kā aviopasažieriem, arī dzelzceļa pasažieriem ir tiesības uz kompensāciju par sabojātu vai nozaudētu bagāžu. Aviopasažieriem šāda atlīdzība var būt līdz 1220 eiro, bet vilcienu pasažieriem pat līdz 1300 eiro.

Tuvākajā nākotnē paplašinās arī autobusu pasažieru English un kuģu pasažieru English tiesības, tās pietuvinot ar lidmašīnām un vilcieniem ceļojošo cilvēku tiesībām. Piemēram, no 2012. gada kuģu pasažieriem būs tiesības uz kompensāciju, ja reiss aizkavējies 90 minūtes vai ilgāk. Sarunas par autobusu pasažieru tiesībām vēl turpinās.

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem English jau tagad ir obligāti jānodrošina iespēja iekļūt vilcienos un lidmašīnās, un nākotnē šāda prasība būs obligāta arī autobusos un kuģos. Tas vajadzīgs tādēļ, lai nevienam ES iedzīvotājam nebūtu šķēršļu doties brīvdienu ceļojumā.

Pasažieru tiesības ES English

12 svarīgākie ES ieteikumi pasažieriem Englishitaliano

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites