Navigatsioonitee

Rahuliku südamega reisile - EL kaitseb reisijate õigusi - 08/07/2010

Pagasiga reisijaterühma siluett © EL

Lennuki või rongiga reisivaid ELi puhkajaid kaitsevad mitmed ELi kehtestatud tarbijaõigused. Varsti tagatakse samasugune kaitse ka bussi- ja laevareisijatele.

80% eurooplastest plaanib minna sel aastal puhkusereisile. Olenemata sellest, kas nad reisivad lennuki, rongi, bussi või laevaga, ei pea nad tänu reisijate õigustele tundma muret lendude hilinemise või tühistatud rongireiside pärast.

Lennureisijatele on pakutud ulatuslikku kaitset juba pikemat aega ning seda nii välja- kui ka tagasilendude puhul. Kui lend hilineb kaks tundi või enam, siis on reisijatel õigus saada tasuta toitu ja jooke. Kui viivitus on pikem kui 5 tundi või kui lend on tühistatud, siis on neil võimalus valida kas pileti ostuhinna hüvitamine seitsme päeva jooksul, tagasilend algsesse väljumiskohta või alternatiivne transport reisi lõppsihtkohta. Kui lend lükkub edasi järgmisele päevale, siis tuleb võimaldada reisijatele majutus hotellis.

Paljud inimesed kasutasid neid õigusi aprillis, kui Islandil toimunud vulkaanipurske tagajärjel tekkinud tuhapilve English tõttu suleti Euroopa õhuruum ligikaudu nädalaks ning 10 miljonil inimesel ei olnud võimalik jõuda oma sihtkohta.

Tänu eelmisel aastal kehtestatud ELi eeskirjadele on rongireisijatel nüüd sarnased õigused. Reisijatel on nii enne reisi, reisi ajal kui ka pärast reisi õigus saada täielikku teavet odavaimate piletite, kiireimate marsruutide, parimate ühenduste ning juurdepääsu kohta rongidele ja raudteejaamadele. 1-2-tunnise hilinemise korral on neil õigus saada tagasi 25% piletihinnast. Kui viivitus on pikem kui 5 tundi, siis tuleb hüvitada 50% piletihinnast.

Lennu- ja rongireisijatel on õigus saada hüvitist kadumaläinud või kahjustatud pagasi eest: kuni 1220 eurot lennureisijate puhul ja kuni 1300 eurot rongireisijate puhul.

ELil on kavas tõhustada ka bussi- English ja laevareisijate English kaitset, et neil oleksid samasugused õigused kui rongi- ja lennureisijatel. Alates 2012. aastast on laevareisijatel 90-minutilise ja suurema hilinemise korral õigus saada hüvitist. Bussireisijate õigusi käsitlev arutelu veel kestab.

Rongid ja lennukid peavad juba olema juurdepääsetavad liikumispuudega inimestele English . Sama õigus tuleks tulevikus tagada ka bussi- ja laevateenuste puhul, et kõik saaksid nautida sekeldustevaba puhkust.

Reisijate õigused ELis English

ELi 12 nõuannet reisijatele Englishitaliano

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad