Cesta

EU vám přeje šťastnou cestu - 08/07/2010

Silueta skupiny cestujících se zavazadly © EU

Vydáváte-li se na dovolenou letadlem nebo vlakem, máte v EU coby cestující řadu práv, o kterých byste měli vědět. V budoucnu se jejich platnost rozšíří i na cestování autobusem nebo lodí.

Podle průzkumu se letos o prázdninách chystá asi 80 % Evropanů jet na dovolenou. Ať už je k vysněnému cíli dopraví letadlo, vlak, autobus nebo loď, vždy je chrání celá řada práv cestujících. Díky nim se nemusí obávat, že se z nejhezčí části roku stane zlý sen kvůli zpoždění letadla nebo zrušenému vlakovému spojení.

V letecké dopravě již tato práva cestujících nějaký čas platí. Již při dvouhodinovém zpoždění máte například právo na občerstvení zdarma. Zpozdí-li se let o pět hodin a více nebo je-li zrušen, mohou si cestující vybrat mezi vrácením cestovného (do sedmi dní), zpátečním letem do místa odletu nebo jiným způsobem dopravy. Pokud se let přesune na druhý den, musí být pro cestující zajištěn hotel.

Těchto práv využilo mnoho lidí letos v dubnu, když evropský vzdušný prostor paralyzoval sopečný mrak English z islandské sopky. Na evropských letištích tehdy zůstalo uvězněno okolo deseti miliónů cestujících.

Bez obav se mohou vydat na cestu i ti, kteří se rozhodli pro železnici. EU minulý rok posílila i jejich práva - před cestou, během ní i po cestě musí být například dostatečně informováni o nejvýhodnějších cenách, nejkratších spojeních a přístupnosti vagónů a na nástupiště pro osoby se zdravotním postižením. Při zpoždění 1-2 hodiny mají nárok na odškodnění ve výši 25 % cestovného, při větším zpoždění 50 % .

U obou způsobů dopravy mají cestující nárok na odškodné, pokud během cesty dojde k poškození nebo ztrátě zavazadel. V případě letecké přepravy se hradí škoda do 1 220 EUR, v železniční dopravě až do 1 300 EUR.

V budoucnu dojde k rozšíření práv cestujících v autobusové English a lodní English dopravě, takže budou mít podobná práva jako ti, kdo cestují vlakem nebo letadlem. Od roku 2012 se bude muset cestujícím v lodní dopravě vyplácet odškodné při zpoždění, které přesáhne 90 minut. O právech cestujících v autobusové dopravě se stále ještě jedná.

Přepravci v autobusové a lodní dopravě, podobně jako již tomu je u letadel a vlaků, budou muset zabezpečit přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí English .

Práva cestujících v EU English

12 nejdůležitějších doporučení EU pro cestující Englishitaliano

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy