Navigačný riadok

Neodolateľná Európa: veľké plány pre odvetvie cestovného ruchu - 02/07/2010

Sopot, hlavné rekreačné stredisko na baltickom pobreží v Poľsku © EU

Nová stratégia pre pozdvihnutie cestovného ruchu v Európe - zužitkovať všetky možnosti odvetvia priemyslu, ktoré už zohráva významnú úlohu v hospodárstve.

Plán rozvoja cestovného ruchu DeutschEnglishfrançais Komisie obsahuje 21 návrhov. Veľa z nich má za cieľ prilákať do Európy viac návštevníkov z rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, ako sú Čína, Rusko a Brazília. Súčasne však predstavuje spôsoby ako zvýšiť objem cestovného ruchu v rámci EÚ, vrátane zlepšenia koordinácie školských prázdnin, aby sa predĺžila dovolenková sezóna.

Antonio Tajani, komisár pre priemysel a podnikanie, na tlačovej konferencii uviedol: "Európska komisia chce byť priekopníkom, ktorý vdýchne nový impulz tomuto vitálnemu odvetviu".

Cestovný ruch generuje viac ako 5 % HDP Únie. Zamestnáva okolo 9,7 milióna ľudí, t. j. 5,2 % aktívneho obyvateľstva. Európa láka viac turistov ako akýkoľvek iný región. V prvej desiatke najobľúbenejších turistických destinácií za rok 2009 sa umiestnilo 5 štátov EÚ.

Európa však musí čeliť narastajúcej konkurencii, najmä z Ázie a Južnej Ameriky. Na odvetvie má vplyv aj starnutie obyvateľstva a zmeny klímy a takisto ho sužujú sezónne výkyvy.

Komisia navrhuje systém označovania na zvýraznenie najkvalitnejších služieb. Takisto plánuje zostaviť chartu s kritériami pre trvalo udržateľný cestovný ruch a ocenenia pre destinácie, ktoré ich budú dodržiavať.

Komisia bude rovnako v záujme podpory cestovania a cestovného ruchu podporovať lepšie využívanie technológií - vrátane centralizovaných rezervačných systémov prístupných cez mobilné telefóny, a tematicky zameraný cestovný ruch (kúpele, gastronomické pobyty, športové zájazdy atď.).

EÚ zameria svoju pozornosť aj na zlepšenie dostupnosti turistických atrakcií pre osoby so zníženou pohyblivosťou a na prispôsobovanie služieb potrebám starších ľudí.

Minulý rok klesol počet turistov, ktorí navštívili Európu, v porovnaní s rokom 2008 v dôsledku hospodárskej krízy o 6 %. Aj ostatné regióny zaznamenali pokles turistov, jedinú výnimku tvorila Afrika.

Viac o politike EÚ v oblasti cestovného ruchu

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy