Ścieżka nawigacji

Europa - najpopularniejszy kierunek turystyczny - 02/07/2010

Kąpielisko w Sopocie © EU

Nowa strategia na rzecz rozwoju sektora turystyki w Europie, który już teraz ma duże znaczenie dla gospodarki UE.

W swoim planie na rzecz rozwoju turystyki DeutschEnglishfrançais Komisja przedstawiła 21 propozycji, z których wiele ma na celu przyciągnięcie do Europy większej liczby turystów z szybko rozwijających się krajów takich jak Chiny, Rosja i Brazylia. Przedstawiono w nim również sposoby rozwoju turystyki wewnątrzunijnej, w tym większej koordynacji w sprawie wakacji szkolnych z myślą o ich wydłużeniu.

"Komisja Europejska chce przyczynić się do ożywienia działalności w tym ważnym sektorze", powiedział na konferencji prasowej komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani.

Turystyka generuje ponad 5 proc. unijnego PKB. Sektor ten zatrudnia około 9,7 mln osób, czyli 5,2 proc. siły roboczej. Europa przyciąga więcej turystów niż jakikolwiek inny region na świecie: w zeszłym roku pięć krajów UE znalazło się wśród 10 najpopularniejszych kierunków turystycznych.

Europa musi jednak stawić czoła rosnącej konkurencji, szczególnie ze strony Azji i Ameryki Południowej. Na sektor mają również znaczny wpływ starzenie się społeczeństwa i zmiany klimatu, a także czynniki o charakterze sezonowym.

Komisja proponuje wprowadzenie systemu oznakowania, który wyróżniałby wysokiej jakości usługi. Planowane jest również stworzenie karty definiującej kryteria na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki i nagradzanie kierunków turystycznych, które spełniałyby te kryteria.

Wspieranie podróży i turystyki przyczyni się do lepszego wykorzystania technologii, m.in. scentralizowanych usług rezerwacji dostępnych za pośrednictwem telefonu komórkowego, oraz rozwoju tzw. turystyki tematycznej (uzdrowiska, wycieczki gastronomiczne, sportowe wakacje itp.).

UE powinna również włożyć więcej wysiłku w działania mające na celu zwiększenie dostępności atrakcji turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także dostosowanie usług do potrzeb starszej klienteli.

W wyniku zeszłorocznego kryzysu gospodarczego liczba turystów odwiedzających Europę zmniejszyła się o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2008. W innych regionach świata, oprócz Afryki, również odnotowano spadki.

Więcej na temat unijnej polityki w dziedzinie turystki

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki