Cesta

Velké plány EU pro oblast cestovního ruchu - 02/07/2010

Hlavní polské letovisko na Baltu - Sopoty © EU

Komise představila novou strategii na podporu cestovního ruchu v Evropě.

Plán Evropské komise na rozvoj cestovního ruchu DeutschEnglishfrançais obsahuje 21 návrhů. Mnoho z nich se zaměřuje na přilákání návštěvníků z rychle se rozvíjejících zemí, jako jsou Čína, Rusko a Brazílie. Některé z návrhů mají také stimulovat cestovní ruch v rámci EU. Sem patří například návrh na lepší koordinaci školních prázdnin, což by vedlo k prodloužení sezóny dovolených.

"Evropská komise chce dát tomuto důležitému odvětví ekonomiky nový impuls," uvedl na tiskové konferenci komisař pro průmysl a podniky Antonio Tajani.

Cestovní ruch vytváří více než 5 % HDP Evropské unie. V odvětví pracuje okolo 9,7 milionů osob, což představuje 5,2 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. Evropa ročně přiláká více návštěvníků než kterýkoli jiný region a pět zemí EU loni patřilo mezi 10 nejoblíbenějších destinací vůbec.

Evropě však začíná konkurovat Asie a Jižní Amerika. Na odvětví má negativní vliv i stárnutí obyvatelstva, změna klimatu a nevyrovnaná úroveň návštěvnosti během roku.

Komise navrhuje vytvoření systému, který by umožnil oceňovat kvalitní služby. Hodlá rovněž stanovit kritéria udržitelného cestovního ruchu a zavést ocenění pro destinace, které budou tato kritéria splňovat.

K propagaci cestování a cestovního ruchu by mělo sloužit i lepší využívání technologií (jako například centralizovaná rezervace přes mobilní telefon) a větší nabídka tematických dovolených (lázeňské pobyty, gastronomické exkurze, sportovní zájezdy apod.).

EU musí také vynaložit vetší úsilí na to, aby byly turistické destinace dostupné i pro osoby se sníženou mobilitou, a také přizpůsobit služby starším klientům.

V důsledku ekonomické krize se loni počet návštěvníků snížil oproti roku 2008 o 6 %. Kromě Afriky zaznamenaly pokles i ostatní regiony světa.

Další informace o politice EU v oblasti cestovního ruchu

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy