Ścieżka nawigacji

Bardziej ekologiczny i sprawniejszy transport miejski - 30/09/2009

Autobus na placu w Hasselt (Belgia) © EC

UE przyjęła nowy plan działania, dzięki któremu transport lokalny będzie skuteczny i dostosowany do zasad zrównoważonego rozwoju.

W Europie dziewięciu na dziesięciu mieszkańców obszarów miejskich (zamieszkiwanych przez ponad 70 proc. obywateli UE), uważa, że konieczne są zmiany w zarządzaniu ruchem drogowym w ich miejscowościach.

Zatory i wypadki są widocznymi oznakami mało efektywnego zarządzania ruchem drogowym – co trzeci śmiertelny wypadek zdarza się w mieście lub w jego pobliżu. Są jeszcze inne negatywne skutki źle zorganizowanego transportu. Ruch miejski jest przyczyną około 40 proc. emisji dwutlenku węgla i 70 proc. innych emisji pochodzących z ruchu drogowego.

UE sporządziła plan działania obejmujący 20 środków zmierzających do poprawy jakości transportu w najbliższych czterech latach tak, by stał się bardziej ekologiczny i sprawniejszy. Plan przewiduje między innyni umocnienie praw osób korzystających z transportu publicznego oraz dodatkowe finansowanie przez UE badań nad pojazdami o zerowej emisji zanieczyszczeń.

Przewidziane działania pomogą walczyć ze zmianami klimatu, osiągnąć poprawę stanu zdrowia publicznego i zmniejszyć dysproporcje gospodarcze między regionami.

Więcej informacji na temat czystego transportu miejskiego

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki