Ścieżka nawigacji

Pasażerowie podczas odprawy bagażowej na lotnisku w Niemczech © Reporters

W Europie zaginione bagaże nadal przyprawiają pasażerów o ból głowy.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2008 r. każdego dnia na europejskich lotniskach zaginęło ok. 12 tyś. bagaży. Jest to o 16 proc. mniej niż w poprzednich latach, jednak nadal jest to „zbyt dużo i nie można tego zaakceptować”, stwierdził unijny komisarz ds. transportu Antonio Tajani.

Dodał, że dla rozwiązania tego przykrego dla pasażerów i kosztownego dla branży lotniczej problemu, konieczne może być ustanowienie nowych przepisów obowiązujących w całej UE.

W UE na tysiąc pasażerów przypada 14 zagubionych bagaży, a dla porównania w USA − pięć. W wielu przypadkach bagaż nigdy nie trafił do samolotu bądź załadowano go do innego.

Według danych dotyczących sektora lotniczego pomiędzy styczniem a październikiem 2008 r. na unijnych lotniskach doszło do opóźnień w przypadku 4,6 mln bagaży. W 2007 r. liczba ta wyniosła ok. 6,2 mln.

W ostatnich latach UE rozszerzyła prawa pasażerów i stworzyła listę wskazówek Englishfrançaisitaliano określających, jak bezproblemowo i bezpiecznie spędzać wakacje. Oprócz ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego (112) lista zawiera informacje o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku oraz o prawach przysługujących pasażerom, którym np. z obawy przed nową grypą, odmówiono przyjęcia na pokład.

Prawa pasażerów w UE

10 najważnieszych prad dla pasażerów Englishfrançaisitaliano

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki