Cesta

Ztráta zavazadel - 31/07/2009

Cestující při odbavení zavazadel na letišti v Německu © Reporters

V Evropě je ztráta zavazadel stále velkým problémem.

Během prvních devíti měsíců roku 2008 se na evropských letištích každý den ztratilo v průměru přes 12 000 zavazadel. To bylo sice stále o 16 % méně než v roce 2007, ale podle komisaře pro dopravu Antonia Tajaniho je uvedený počet stále „příliš vysoký a nepřijatelný“.

Tento problém obtěžuje cestující a zvyšuje náklady leteckým společnostem. Komisař Tajani se vyjádřil, že k jeho vyřešení bude možná potřeba přijmout nová pravidla na úrovni EU.

Oproti Spojeným státům, kde se ztratí v průměru pět zavazadel na 1 000 cestujících, činí průměr v EU 14 zavazadel. Ve většině případů se taková zavazadla ani nedostanou na palubu letadla nebo skončí ve špatném letadle.

Podle statistik leteckého odvětví bylo na letištích v EU od ledna do října 2008 zdrženo 4,6 milionů zavazadel. V roce 2007 došlo ke zpoždění u 6,2 milionů zavazadel.

EU v minulých letech práva cestujících značně posílila, jak ukazuje přehled tipů Englishfrançaisitaliano, jak bezpečně a bez komplikací prožít letní dovolenou. V tomto přehledu se cestujícím mimo jiné připomíná, že mohou v případě tísně využít telefonní linky 112, která funguje po celé EU. Dále se zde uvádějí informace o bezpečnostních pravidlech na letištích a o právech cestujících, kterým byl odepřen vstup na palubu letadla v důsledku podezření, že jsou nakaženi virem nového druhu chřipky.

Práva cestujících v EU

10 tipů Evropské komise pro cestující Englishfrançaisitaliano

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy