Navigačný riadok

Dovolenková sezóna - 06/07/2009

Tipy a rady ako predísť problémom počas dovolenky v Európe.

S prichádzajúcou dovolenkovou sezónou mnohí z nás balia batožinu a vyrážajú za oddychom do zahraničia. Či už sa chystáte na túru do Tatier, navštíviť ostrovy v Stredozemnom mori alebo niektoré z mnohých kultúrnych a architektonických pamiatok Európy, je dôležité poznať svoje práva a mať zo sebou všetky dôležité doklady, aby ste mali bezproblémovú a príjemnú dovolenku.

Batožina zbalená a chystáte sa vyraziť? Nezabudnite si svoj občiansky preukaz. Napriek tomu, že v rámci EÚ neexistujú hraničné kontroly (okrem ciest do Spojeného kráľovstva, Írska, Rumunska, Bulharska a na Cyprus), budete svoj občiansky preukaz alebo pas potrebovať na cestu lietadlom alebo ako doklad totožnosti napríklad pri rezervácii hotela.

Mačky, psy a dokonca aj fretky potrebujú pri cestách do zahraničia pas pre spoločenské zvieratá, ktorý vydáva zverolekár a ktorý slúži ako potvrdenie o vakcinácii proti besnote. Ak cestujete na Maltu, do Spojeného kráľovstva, Fínska alebo Švédska, musí byť vaše domáce zviera tiež chránené proti kliešťom a pásomnici.

Cesta do vašej dovolenkovej destinácie a naspäť domov môže so sebou prinášať stres: váš let môže byť zrušený alebo sa lietadlo môže oneskoriť, môžete zmeškať nadväzujúcu dopravu alebo sa vaša batožina môže poškodiť. Ako cestujúci však máte práva a prípadne nárok na kompenzáciu. Na základe nedávno prijatých právnych predpisov EÚ je jednoduchšie porovnávať ceny leteniek, pretože uvádzané ceny musia teraz zahŕňať všetky dane, poplatky a prirážky.

Vďaka mobilným telefónom ostávame počas ciest v kontakte s blízkymi doma a v niektorých prípadoch môžu byť životne dôležité. Vysoké roamingové poplatky výrazne odrádzali ľudí od telefonovania zo zahraničia, avšak podľa nových pravidiel English nesmú byť vyššie ako 0,43 eura za minútu hovoru zo zahraničia v rámci EÚ a 0,19 eura za prichádzajúce hovory. Odoslanie textovej správy v zahraničí teraz stojí najviac 0,11 eura.

Takisto by ste mali vedieť, že nech ste kdekoľvek v EÚ, stačí si pamätať len jedno tiesňové číslo – 112 English, na ktoré môžete bezplatne volať z pevnej linky či mobilného telefónu v každej krajine EÚ.

Viac o cestovaní v Európe

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy