Ścieżka nawigacji

Beztroskie wakacje - 06/07/2009

Rady, jak uniknąć kłopotów podczas podróży po Europie.

Sezon urlopowy zaczął się na dobre – wiele osób pakuje walizki i wyjeżdża za granicę, żeby wreszcie odpocząć. Jedni wybierają się na wyprawę po europejskich górach, innych kuszą wyspy Morza Śródziemnego, jeszcze inni pragną podziwiać bogate dziedzictwo kulturowe, w tym także architektoniczne, Europy. Bez względu na wakacyjne plany warto znać swoje prawa i zabrać w podróż właściwe dokumenty, aby zapewnić sobie udany i bezproblemowy wyjazd.

Wszystko przygotowane, walizki spakowane, za moment wyjeżdżamy? Nie zapomnijmy o dowodzie osobistym! Chociaż w UE zasadniczo nie ma kontroli granicznych (oprócz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Rumunii i Bułgarii), dowód osobisty lub paszport jest nadal konieczny w przypadku podróży samolotem oraz w codziennych sytuacjach, kiedy musimy potwierdzić swoją tożsamość, na przykład podczas rezerwacji pokoju w hotelu.

Koty, psy a nawet fretki również potrzebują swojego paszportu podczas podróży zagranicznych. Paszporty dla zwierząt wydaje weterynarz na dowód, że zostały one zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli wybieramy się na Maltę, do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii lub Szwecji, nasz zwierzak będzie musiał zostać także poddany zabiegom przeciwko kleszczom i bąblowicy.

Wyjazd na wakacje i powrót z wakacji mogą się okazać stresujące – niektóre loty są odwoływane lub mają opóźnienie, możemy nie zdążyć na przesiadkę, a nasz bagaż może się uszkodzić w drodze. Ale pasażerowie mogą skorzystać ze swoich praw – w takiej sytuacji może im przysługiwać odszkodowanie. Niedawno przyjęte przepisy UE ułatwiają również porównywanie cen lotów – ceny podawane w ogłoszeniach muszą teraz obejmować podatki i opłaty.

W utrzymaniu podczas podróży kontaktu z rodziną w domu pomagają telefony komórkowe, które w niektórych przypadkach mogą nam też uratować życie. Wysokie ceny za połączenia w roamingu jeszcze w niedalekiej przeszłości zniechęcały do sięgania po telefon za granicą. Jednak nowe przepisy English ograniczyły te opłaty – pułap wynosi teraz 43 eurocenty za minutę połączenia wykonanego za granicą (w obrębie UE) oraz 19 centów za połączenie odebrane. Wysłanie SMS-a będzie nas zaś teraz kosztować nie więcej niż 11 centów.

Dobrze jest też pamiętać, że wszędzie w UE obowiązuje jeden numer alarmowy: 112 English. Pod numer ten można dzwonić bezpłatnie z każdego kraju UE, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego.

Więcej o podróżowaniu po Europie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki