Navigācijas ceļš

Saulainas brīvdienas! - 06/07/2009

Padomi, kā atvaļinājuma laikā Eiropā iztikt bez stresa.

Pie durvīm klauvē atvaļinājumu laiks, daudzi jau gatavo automātiskos atbildētājus par prombūtni no biroja un kārto ceļasomu, lai dotos brīvdienās. Neatkarīgi no tā, vai grasāties doties pārgājienā pa Karpatiem, izbaudīt atpūtu Vidusjūras salās vai iepazīties ar Eiropas krāšņo kultūras mantojumu un arhitektūras pieminekļiem, ir svarīgi zināt savas tiesības un turēt pa rokai vajadzīgos dokumentus, lai ceļojuma laikā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu.

Soma jau sakravāta, un ceļojums tūliņ sāksies? Neaizmirstiet pasi! Lai gan ES iekšējās robežas neviens vairs nekontrolē (izņemot Lielbritāniju, Kipru, Rumāniju un Bulgāriju), jums joprojām līdzi jāņem pase (vai dažās valstīs identitātes karte), lai ceļotu ar lidmašīnu vai vienkārši pierādītu, ka jūs esat jūs pats — piemēram, ierodoties uz jūsu vārda rezervētā viesnīcā.

Ja vēlaties līdzi ņemt arī savus četrkājainos draugus, atcerieties, ka suņiem, kaķiem un pat baltajiem seskiem ir vajadzīga lolojumdzīvnieka pase . Šajā veterinārārsta izsniegtajā dokumentā apliecināts, ka dzīvnieks ir potēts pret trakumsērgu. Ja dodaties uz Maltu, Īriju, Lielbritāniju, Somiju vai Zviedriju, vajadzēs apliecināt arī to, ka jūsu dzīvniekam nav ērču un zarnu parazītu.

Galvassāpes var sagādāt arī nokļūšana ceļojuma galamērķī un atgriešanās mājup — ja nu reiss ir atcelts vai kavējas? Ja bagāža ir cietusi ceļā vai no solītā transporta nav ne ziņas, ne miņas? Jums kā pasažierim ir noteiktas tiesības uz kompensāciju. Pateicoties nesen pieņemtiem ES tiesību aktiem, ir daudz vieglāk salīdzināt lidmašīnu biļešu cenas — reklāmās tagad jānorāda cena ar visiem nodokļiem, lidostu nodevām un piemaksām.

Mobilais tālrunis palīdzēs sazināties ar mājiniekiem, kamēr esat tālās zemēs. Reizēm tas var būt dzīvības un nāves jautājums! Līdz šim viesabonēšanas cenas bija tik augstas, ka cilvēki vilcinājās zvanīt no ārzemēm, taču jaunie noteikumi English tagad paredz, ka, zvanot no ārzemēm ES robežās, jums nebūs jāmaksā vairāk par 0,43 eiro minūtē, bet pieņemto zvanu maksimālais tarifs būs 0,19 eiro minūtē. Īsziņas cena savukārt nepārsniegs 0,11 eiro.

Visbeidzot, ir vērts atcerēties ES neatliekamās palīdzības numuru 112 English, kas darbojas visās dalībvalstīs. Uz to var zvanīt bez maksas no jebkuras ES valsts un no jebkāda tālruņa aparāta — gan fiksētā, gan mobilā, gan taksofona.

Vairāk par ceļošanu Eiropā

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites