Navigačný riadok

Ekologická doprava - 12/09/2008

Stovky miest uzatvárajú na jeden deň niektoré zo svojich najrušnejších ulíc, aby odradili ľudí od cesty autom.

Deň bez áut je súčasťou týždennej kampane EÚ zameranej na podporu ekologických foriem dopravy.

Projekt európskeho týždňa mobility Englishfrançais, ktorý sa organizuje po siedmy raz, sa stal mimoriadne populárnym hneď po svojom zrode. Pre vysoké ceny benzínu a vďaka väčšej informovanosti o zmenách klímy sa tento rok očakáva rekordný počet účastníkov. Nápad sa uchytil i v iných kútoch sveta –  k projektu sa tentokrát pridajú aj Soul, Tokio a Montreal.

Tohtoročnou témou je čistý vzduch. Nákladné autá a kamióny vo veľkej miere znečisťujú vzduch v mestách. Ide o vážne zdravotné riziko, pretože výfukové plyny sú spájané a celým radom ochorení.

Od 16. do 22. septembra sa uskutoční niekoľko informačných podujatí o škodlivých účinkoch automobilových splodín. Mnohé mestá využijú túto možnosť na zavedenie nových alebo vylepšených služieb verejnej dopravy, peších zón a cestičiek pre cyklistov.

Francúzske mesto Marseille bude monitorovať kvalitou ovzdušia pri škôlke a sociálnom centre neďaleko rušnej cesty. Počas niekoľkých týždňov sa budú odoberať a analyzovať vzorky a výsledky sa vyhlásia počas týždňa mobility.

Inde v Európe/Ďalšie podujatia:

  • v Záhrebe sa uskutoční vzdelávací deň vrátane predstavenia prístrojov na meranie kvality ovzdušia
  • mesto Reykjavík organizuje veľtrh týkajúci sa udržateľnej dopravy a čistoty ovzdušia
  • v Bruseli je každý deň týždňa mobility venovaný inému druhu dopravy, napr. jazde na bicykli alebo chôdzi.

 

V mnohých mestách je vyvrcholením týždňa mobility deň bez áut, počas ktorého majú súkromné autá zakázaný prístup do niektorých z najrušnejších ulíc. Chodci a cyklisti tak majú jedinečnú príležitosť neobmedzene si vychutnať ulice, ktoré sú zvyčajne upchané autami.

Zákaz áut neprináša len čistejší vzduch. Predchádzajúce kampane sa zameriavali na ulice bezpečnejšie pre deti, lepší prístup do miest a zníženie emisií skleníkových plynov.

Nájdite si podujatie vo vašom okolí English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy