Ścieżka nawigacji

Ekologiczne formy mobilności - 12/09/2008

Setki miast i miasteczek na jeden dzień zamykają dla ruchu samochodego swoje najbardziej ruchliwe ulice, aby zachęcić kierowców do pozostawienia auta w garażu.

Dzień bez samochodu stanowi część całotygodniowej kampanii UE promującej bardziej przyjazne dla środowiska formy transportu.

To już siódma coroczna edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności Englishfrançais , który od samego początku cieszy się olbrzymią popularnością. Oczekuje się, że ze względu na skok cen paliw i rosnące zaniepokojenie z powodu zmian klimatycznych tegoroczna kampania przyciągnie jeszcze większe tłumy. Ta proekologiczna inicjatywa znalazła swoich zwolenników również w innych częściach świata. Tym razem przyłączą się do niej takie miasta jak Seul, Tokio i Montreal, a jej przewodnim tematem będzie czyste powietrze. Jego silne zanieczyszczenie na obszarach miejskich jest głównie spowodowane przez samochody osobowe i ciężarówki. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia. Stwierdzono, że wdychanie spalin ma związek z występowaniem wielu dolegliwości.

W dniach 16─22 września odbędzie się szereg imprez propagujących informacje na temat szkodliwego dla zdrowia działania spalin samochodowych. Wiele miejscowości skorzysta z okazji, aby wprowadzić nowe lub sprawniejsze usługi transportu publicznego, otworzyć nowe strefy ruchu pieszego bądź ścieżki rowerowe.

W Marsylii (Francja) przeprowadzane będą pomiary jakości powietrza w przedszkolu i ośrodku pomocy społecznej położonych w pobliżu ruchliwej autostrady. Następnie przez kilka tygodni pobrane próbki powietrza będą poddawane badaniu, a jego wyniki ─ ogłoszone w czasie Tygodnia Mobilności.

Inne imprezy organizowane w ramach obchodów Tygodnia Mobilności:

  • w Zagrzebie ─ dzień kształtowania proekologicznych zachowań, obejmujący pokaz instrumentów pomiaru jakości powietrza
  • w Rejkiawiku ─ targi na temat zrównoważonych środków transportu i jakości powietrza
  • w Brukseli ─ każdy dzień tygodnia będzie poświęcony różnym środkom transportu, takim jak np. chodzenie pieszo czy jazda rowerem.

 

W wielu miejscowościach punktem kulminacyjnym obchodów będzie dzień bez samochodu, w którym niektóre najbardziej ruchliwe ulice będą zamknięte dla ruchu samochodowego. Będzie to też rzadka okazja dla pieszych i rowerzystów, aby przejść się lub przejechać po drogach, które zwykle są zakorkowane.

Jednodniowy zakaz ruchu samochodowego pozwoli nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, lecz również ─ jak pokazały wcześniejsze kampanie ─ uczynić ulice bardziej bezpieczne dla dzieci, ułatwić dostęp do obszarów miejskich i obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Inicjatywy w Państwa regionie! English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki