Cesta

Cestování bez automobilů - 12/09/2008

Stovky měst uzavřou automobilům na jeden den některé ze svých nejrušnějších ulic, aby odradily lidi od cestování autem.

Den bez aut je součástí týdenní kampaně EU na podporu využívání ekologičtějších forem dopravy.

Evropský týden mobility Englishfrançais probíhá již sedmým rokem a od samého počátku si získal mnoho příznivců. Od letošní kampaně se očekává, že přiláká ještě více lidí kvůli rostoucím cenám ropy a narůstajícím obavám ze změny klimatu. I v ostatních částech světa získává tato myšlenka své zastánce. Letos se také poprvé přidají Soul, Tokio a Montreal.

Tématem letošního ročníku je čistý vzduch. Osobní a nákladní automobily způsobují velkou část znečištění ovzduší ve městech. Jedná se o vážné ohrožení zdraví, protože výfukové plyny jsou spojovány s řadou nemocí.

Od 16.-22. září se budou konat akce, během kterých budou lidé informováni o škodlivých účincích výfukových plynů. Řada měst využije příležitosti představit nové nebo vylepšené služby hromadné dopravy, pěší zóny a cyklistické stezky.

Ve francouzském Marseille hodnotí kvalitu ovzduší v jeslích a domově důchodců u rušné autostrády. Po dobu několika týdnů se sbíraly a analyzovaly vzorky vzduchu a výsledky budou oznámeny během týdne mobility.

Jiná města:

  • V Záhřebu proběhne vzdělávací den, během kterého bude demonstrováno zařízení na měření kvality ovzduší.
  • V Reykjavíku se bude konat veletrh o udržitelné dopravě a čistém ovzduší.
  • V Bruselu bude každý den věnován různým formám dopravy, jako jsou třeba chození pěšky nebo ježdění na kole.

 

V mnoha městech bude vyvrcholením týdne mobility den bez aut, během kterého bude osobním automobilům zakázán vjezd do některých nejrušnějších ulic. Tak se chodcům a cyklistům dostane výjimečné příležitosti se volně projít nebo projet po ulicích, které by normálně byly ucpané dopravou.

Omezení provozu automobilů na jeden den nevede však pouze ke snížení znečištění ovzduší. Dřívější kampaně se zaměřily na bezpečnější ulice pro děti, zlepšený přístup do měst a na snížení emisí skleníkových plynů.

Podívejte se, jaké akce se budou konat ve vašem městě English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy