Navigačný riadok

Dovolenkovanie v EÚ bez vrások - 04/08/2008

Dovolenkári na pláži

Ak tento rok strávite prázdniny v rámci Európy,presvedčíte sa, že vďaka EÚ môžete cestovať naozaj bez starostí.

K pozitívam cestovania po Európe patrí odstránenie hraničných kontrol vo väčšine z 27 štátov EÚ, spoločná mena v mnohých z nich a vodičský preukaz platný v celej EÚ.

Či už sa vydáte na pláž, do hôr alebo po stopách histórie, za letenku zaplatíte menej ako kedysi vďaka predpisom z 90-tych rokov, ktoré zrušili monopoly v oblasti leteckej dopravy a otvorili priestor pre konkurenciu. Ako pasažierovi leteckej dopravy vám navyše zaručujú práva v prípade, že váš let mešká, je zrušený alebo vám poškodia či stratia batožinu English.

Pri plánovaní dovolenky v EÚ už nemusíte myslieť na zháňanie cestovných šekov alebo hotovosti v nespočetných menách. Ak navyše žijete v krajine, kde sa platí eurom, poplatky za výber hotovosti alebo platbu kartou DeutschEnglishfrançais v inej krajine eurozóny nebudú vyššie ako doma.

Menej zaplatíte aj za telefonáty zo zahraničia rodine či priateľom zásluhou vlaňajšieho zníženia cien roamingových hovorov. Podobne sa očakáva aj zníženie poplatkov za posielanie esemesiek.

Dovolenkári, ktorí uprednostňujú samotu, môžu byť pokojnejší s vedomím, že v prípade núdze sa pomoci dovolajú na jednotnom telefónnom čísle 112 English, ktoré platí takmer v celej EÚ (s výnimkou istých oblastí Bulharska). A ak sa predsa len dostanete do problémov, ako občan EÚ máte právo na bezplatné urgentné zdravotné ošetrenie v ktoromkoľvek z 27 štátov Únie.

Vďaka novému pasu pre domáce zvieratá môžete so sebou k moru zobrať aj vášho miláčika Rexa a Lízu!

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy