Navigācijas ceļš

Piesārņotājs maksā vēl vairāk - 09/07/2008

Smagās automašīnas aizsprostojušas ceļu

Saskaņā ar jauno Komisijas plānu ES valstis var ņemt maksu no smagā kravas transporta uzņēmējiem par viņu automašīnu radīto troksni, satiksmes sastrēgumiem un gaisa piesārņojumu.

Ar smagajām automašīnām pārvadā 73% no visām precēm, kuras Eiropas Savienībā ved pa sauszemi, bet videi tās nodara lielāku ļaunumu nekā vilcieni un baržas. Ar kravas automašīnām ir saistīti 90% no visu transportlīdzekļu radītajām vides izmaksām. Pēc Komisijas aplēsēm, tie ir 100 miljardi gadā.

Pašreiz par smagkravas automobiļiem, kas brauc pa ES teritoriju, var iekasēt tikai ceļu seguma nodiluma maksu. Saskaņā ar Komisijas priekšlikumu par „zaļāku” transportu valdības drīkstētu ievākt nodokļus arī par trokšņa, gaisa piesārņojuma un satiksmes sastrēgumu dēļ radītajām izmaksām.

Valdībām šie nodokļi nebūtu obligāti jāuzliek, bet tās varētu pēc saviem ieskatiem tos iekasēt par transportlīdzekļiem, kuru svars pārsniedz 3,5 tonnas. Būtu noteikta maksimālā robeža, un nodokļi būtu mazāki par smagajām automašīnām, kas rada mazāku piesārņojumu.Turklāt transportlīdzekļu vadītājus motivēs izmantot automaģistrāles un izvairīties no piepilsētas zonām.

Iegūtie papildieņēmumi jāizmanto, lai samazinātu transporta nodarīto kaitējumu videi, piemēram, energoefektīvāku transportlīdzekļu būvei.

Ja ES valdības un Eiropas Parlaments priekšlikumu apstiprinās, tas kļūs par likumu un stāsies spēkā 2011. gadā. Tad tā būs pirmā reize, kad ES valstis varēs no kravas transporta uzņēmumiem prasīt maksu par kaitējumu videi.

ES transporta komisārs dadeelenesfifritnlptsv Antonio Tadžani sacīja, ka šīs paketes mērķis ir „panākt, lai par vides kaitējumu maksātu piesārņotājs, nevis nodokļu maksātājs”.

Priekšlikums ir daļa no vispārēja plāna uzlabot transportlīdzekļu efektivitāti un mazināt nodarīto kaitējumu videi. Tajā iekļauti arī pasākumi attiecībā uz lidmašīnu troksni, siltumnīcefekta gāzēm jūras satiksmē un klimata pārmaiņu nodokļiem.

Komisija ierosina izdot arī tādu likumu, kas paredz par 50% samazināt kravas vilcienu radīto troksni. Mērķis ir tāds, lai, sākot ar 2014. gadu, 16 miljoni ES iedzīvotāju ievērojami mazāk ciestu no dzelzceļa radītā trokšņa.

Nesen Komisija veica pasākumus, lai samazinātu CO2 izmešus. Attiecībā uz aviāciju tā ierosina vienkāršot ES gaisa telpas kontroles sistēmas un saīsināt pasažieru maršrutus, bet automobiļu rūpniecības nozarē aicina noteikt izmešu ierobežojumus jaunajām automašīnām.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites